İşte 14. İstanbul Bienali Büyükada Rotaları

İşte 14. İstanbul Bienali Büyükada Rotaları

İstanbul Bienali etkinlikleri kapsamında Büyükada’da halkın ziyaretine açılacak mekanlar geçtiğimiz günlerde belli oldu.

Köşkler saraylar ve tarihi eserlerin aralarında bulunduğu Büyükada Bienal Rotaları hakkında merak edilenleri sizin için listeledik.

  • Kaptan Paşa Deniz Otobüsü

Bienal etkinlikleri kapsamında Büyükada iskelesinin yanına demir atan Kaptan Paşa Deniz Otobüsü küçük bir deniz müzesi gibi görünüyor. Bu ahşap geminin tamamı keçe ile kaplıdır. Alt kattaki loş bölümde ters çevrilmiş bir kayık bulunuyor. Sanatçı Marcos Lutyens’in Neurath’ın Gemi Askıları adlı eserinde, GözDer derneğinde görme engellilerle yaptığı rüya ve renk üzerine röportajların yer aldığı ses kaydını dinleyebilirsiniz.

kaptanpaşa deniz otobüsü

Lutyens tarafından gerçekleştirilen ‘Z’den C’ye: Marcos Lutyens’in “Neurath’ın Gemi Askıları” ismini verdiği hipnoz etkinliği de ilgi çekici eserlerden biri. Bu eserin özelliği üzerine uzanıp gözlerinizi kapattığınız zaman zihninizi çok uzaklara götürmesi. Bir nevi hipnoz etkisi yaratıyor. Siz de bu ilgi çekici hipnoz etkinliğine katılmak istiyorsanız 14b.iksv.org’den rezervasyon yaptırmanız yeterli.

Ardından geminin bir üst katına çıkıp, Pınar Yoldaş’ın ‘Suyun Kalbi’ adlı eserini görebilirsiniz. Deniz suyunu gemiye alıp bunu bir dolaşım sistemi gibi gösteren eser su kirliliğine dikkat çekiyor.

  • Büyükada Halk Kütüphanesi

Birçok tarihi kitabı bulabileceğiniz Büyükada Halk Kütüphanesi 14. İstanbul Bieaneli kapsamında sanatçı Merve Kılıçer’in gravür serisi sergileniyor. Kütüphanede  iki el yapımı masa ve sanatçı kitabı ile mitolojiden günümüze kadar kadına yüklenen anlamları sorguluyor.

büyükada kütüphanesi bienal

  • Splendid Palas Oteli

Büyükada Kütüphanesi’nden yukarı doğru çıkınca Splendid Palas Oteli’ne ulaşabilirsiniz.

William Kentridge’ın, (Johannesburglu baskıları, çizimleri ve animasyon filmleriyle bir efsane olarak tanınan bir sanatçı) bu yıl düzenlenen İstanbul Bienali için hazırladığı beş kanallı video projeksiyonu, Splendid Palas Oteli’nin birinci katında incelemeniz için sizleri bekliyor.

splendid palas bienal

Kapılar ve perdelere yansıtılarak gösterilen  ‘Ah, İçli Makine’ projeksiyonu, Leon Troçki’nin 1929 ve 1933 yılları arasında Büyükada’da geçirdiği sürgün yıllarından izler taşıyor. Kentridge karakalem çalışmalarında, Troçki’nin Büyükada’da bulunduğu sırada, radyo aracılığıyla duymuş olabileceği Türkçe şarkılardan ve dönemin filmlerinden esinleniyor.

  • Rizzo Palas

Büyükada’nın biraz yukarısında kalan bir saray yavrusu Rizzo Palas.

Ed Atkins’in Bienal için hazırladığı video projesi Rizzo Palas’da gösteriliyor. Sıradan bir vatandaş  Jeffrey Bush’un gazetelere manşet olan ölümünden (odasında bir çukur vardı ve yatağıyla birlikte vücudu da kayıptı) esinlenen video Atkins’in tarzını bilmeyenleri şaşırtabilir. Videoda gerçek ve simülasyon görüntüler bir arada bulunuyor. Evin diğer katları ve odalarında da Atkins’in düzenlemelerini görmek için tamamını gezmenizi öneririz.

rizzo palas bienal

  • Mizzi Köşkü

Çankaya caddesinin gösterişli tuğla binası Mizzi Köşkü uzaktan fark edebileceğiniz yapılardan.

Renkli vitraylar ve kırık camlı odaların dikkat çektiği salon Susan Philipsz’in Guglielmo Marconi’nin batan gemisi, Elettra’nın deniz altındaki kalıntılarından esinlenerek hazırladığı çok kanallı ses enstalasyonu ve fotoğraf baskılarının bulunduğu yer. Mistik ve çarpıcı bir havası olan Mizzi Köşkü bu sergiyle daha da dikkat çekici bir hale geldi.

mizzi köşkü bienal

  • Çankaya 57

Mizzi Köşkünden sola doğru gittiğinizde Bienal’in bir başka rotası Çankaya 57 karşınıza çıkacak.

Daria Martin’in iz bırakan, duyular üzerine düşündüren ve hayal gücünü tetikleyen video çalışması ‘Eşikte’ Çankaya 57 adlı binada gösteriliyor. Videonun Türkçe metnini köşkün girişinden isteyebilirsiniz.

çankaya 57 bienal

  • Troçki Evi

Troçki’nin Büyükada’da geçirdiği sürgün yıllarında konakladığı Troçki Evi Bienal’in son rotası. Ev deyim yerindeyse yıkık dökük bir halde.

Adrian Villar Rojas’nın denize yerleştirdiği yirmi dokuz adet, devasa, birebir boyutlarıyla replikası üretilen hayvan heykelleri, Lev Troçki Evi’nin denizine yerleştirildi. Heybetli ve etkileyici görüntüleriyle bu heykeller gören herkesi kendilerine hayran bırakıyor.

troçki evi bienal

 

Görsel Kaynak: Vogue

 

 

Kategoriler: Büyükada, Etkinlikler, Haber

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın