Avşa Adası

Ana Sayfa Avşa Adası

Yaz sezonunda eğlence ve sayfiye merkezi haline gelen Avşa Adası, küçük şirin bir tatil yöresi.

Marmara Deniz’inde bulunan manzarası muhteşem olan bu belde, Balıkesir iline bağlı olup uzunluğu sadece 7 km, genişliği ise 4 km’dir.

Avşa Adası’nın Tarihi

Avşa Adası’nın tarihi M.Ö zamanlara dayandığı biliniyor. Avşa’da, Anakara Kapıdağ Yarımadası’ndan ayrılmadan önce birçok ilkel topluluğun yaşadığını düşündüren kalıntılarda göze çarpıyor. Adanın tüm yüzeyinde neolitik, ilk tunç çağı, Kalkolitik, Hellenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait çanak çömlek parçaları bulundu. Ayrıca Avşa, Orta Çağ boyuncu din adamlarının sürgün yeri olarak da kullanıldı. Buna rağmen Avşa Adası’nda tarihi mekanlara çok az rastlanıyor ama kalıntılarını görmek hala mümkün oluyor. Deniz kenarında ve Ada’nın Çiftlik mevkiinde “kiremit mezar” kalıntıları bunlara en iyi örnek olarak biliniyor.

Avşa Adası’nda Gezilecek Yerler

Avşa Adası’nda gezilecek tarihi mekanlar maalesef yok denecek kadar azdır. Ancak Manastır Mevkii’nde 360 yıl önce yapılan Agios Georgios (Panagia-Meryem Ana) Manastırı’nın şapel kalıntılarını görmeniz mümkün. Günümüzde oldukça kötü durumda olan bu yapının 40 odalı olduğu düşünülüyor.

 

Avşa Adası’nda denize girilebilecek yerler

Avşa Adası birbirinden güzel, kumlu eşsiz koyları ile meşhur. Bu koyların en ünlüleri Çınar Köyü, Kumburnu, Mavi Köy, Değirmen, Manastır, Kumtur, Beyaz Saray ve Yiğitler Köyündeki Altın Kum olarak biliniyor.

Avşa denize girilebilecek yerler

Avşa Adası’nda ulaşım nasıl?

Avşa Adası’nda şahsi arabanızla kolaylıkla ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Koyları gezmek için küçük gezi motorlarını tercih edebilir, aynı zamanda ada içinde bir yerden bir yere gitmek için kenarları açık, küçük treni de kullanabilirsiniz.

Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı Avşa Adası’na Gesdaş ve İDO gibi büyük firmaların yanı sıra birçok arabalı arabasız vapurlarda, İstanbul, Bostancı, Bursa, Yenikapı, Erdek, Tekirdağ, Yalova gibi birçok noktadan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bostancı Avşa Adası

İDO işletmesinin güvencesi ile yaz aylarında Bostancıdan yaklaşık olarak 3 saat 50 dakikada Avşa Adası’na ulaşabilirsiniz.