Santorini

Ana Sayfa

Santoron  Ege Denizi‘nde, Yunanistan‘ın 200 km güney doğusunda yer alan volkanik adalar grubudur. Santorini İtalyanca bilinen adıdır. MÖ 1650 – MÖ 1450 yılları arasında aktifleşen volkan kısa sürede çökerek adanın 73 kilometrekarelik bir alanının deniz altında kalmasına yol açtı. Bu tarihte bilinen en büyük volkanik etkinlikleri arasındadır. Doğu Akdeniz’de çok büyük yıkıcı etkiler yaratan doğa olaylarının sebepleri arasındadır. Bilinen en büyük yıkım Girit‘te meydana geldi. Merkezi bu adada olan Minos Uygarlığı üzerinde yıkıcı bir felaket gibiydi.

santorini

Çökmenin ilk etkisi, çöküntünün neden olduğu tsunami sonucu, Girit’in kuzey ve kuzey batı kıyıları boyunca yer alan balıkçı köylerinin, denizden fazla yüksek olmayan yerleşimlerin ve denizlerde ya da limanlarda bulunan ticaret ve balıkçı teknelerinin tarihe karışmasıydı. İkinci etki, rüzgarın sürüklediği toz bulutlarından serpilen volkanik küllerdi ve bu küller Girit adasının on santimetre kalınlığında bir volkanik kül tabakasıyla örtülmesine neden oldu.

santorini-2

Minos Uygarlığı’nın tarih sahnesinden silinişinin bu olayın yüzünden olduğu konusunda bugün için bir kesinlik yoktur. Minos uygarlığının, bu felaketin yol açtığı tahribatın ardından Miken savaşçılarınca yağmalandığı ve yakıldığı görüşü daha yaygındır. Bugün Santoron, Akdeniz’in en çok rağbet gören turistik bölgelerinden biridir.

santorini-3