Maldivler

Ana Sayfa

Maldivler Hint Okyanusu’nda 1.200 adadan oluşan Maldiv Cumhuriyeti’ne denir. Hindistan‘ın güneyinde ve Sri Lanka‘nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında bulunur. Küresel iklim değişiklikleri sebebiyle yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı düşünülen Maldiv halkına, 15 Kasım 2005 itibarıyla Avustralya’ya sığınma hakkı verildi.1.200 adanın 281’inde insan yaşarken 1.000 civarında ada hâlen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195’inde Maldivliler yaşar, 86 ada ise “otel ada” şeklinde kullanılır. Maldiv halkının % 97’si Müslüman olup devlet “başkanlık” tipi cumhuriyet ile yönetilir. Adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanır. Daha önce Budist olan ada halkı, Arap tüccar Abul Barakhat Al-Bar Bari’nin tebliğiyle Müslüman olmuştur.

maldivler

Sırasıyla, Portekiz ve Hollandalıların saldırılarıyla ve kısa süreli hakimiyetlerinde kalan Maldivliler, 75 sene İngilizlerin hakimiyetine boyun eğmiş, 1965 yılında  bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Daha sonra 3 sene Kral Muhammad Fareed saltanatı sürmüştür. 11 Kasım 1968’de Monarşi kaldırılmış ve İbrahim Nasir başkanlığı idaresinde Cumhuriyete geçilmiştir. Cumhuriyet idaresine geçiş sembolik olmaktan öteye gitmemiştir ancak 1970’lerin başlarından itibaren turizm adalarda gelişmeye başlamıştır. 1968’den bu yana Devlet Başkanı olan Maumoon Abdul Gayyoom, Ekim 2008’de yapılan seçimlerle iktidarını genç lider Mohamed Nasheed’e devretti. Batılı Devletlerin diktatörlükle suçladığı Maumoon Abdul Gayyoom, seçimlerle iktidarını muhalifine devreden ender “diktatörler” arasındadır.

maldivler-2

Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin temelidir. Gemicilik, bankacılık ve taşımacılık da hatırı sayılır bir hızla büyümeye devam ediyor. Dünyanın tüm büyük kara parçalarına uzak bu adalar ülkesinde hemen hemen her şey İthalat yoluyla sağlandığından, yerel halk büyük bir sıkıntı yaşıyor. 1974 yılında geleneksel balıkçılığı makineleştiren “Dhoni” isimli balıkçı botu, balıkçılığın ve daha genel anlamda ülke ekonomisinin gelişmesinde önemli bir isimdir. Yüzölçümü: 300 km²’dir. Sahil şeridi: 644 km’dir. İklimi tropikaldir. Arazi yapısı beyaz kumsallar ve düzlüklerden oluşur.

maldivler-3

Maldiv Adaları 2008 yılında 683.012 turisti ağırladı. En fazla turistin geldiği ülkeler: İngiltere, Italya, Almanya, Rusya ve Fransa oldu.

maldivler-4