Göl Adalar

Ana Sayfa Göl Adalar

Göl Adalar

Bir doğa harikası olan göl adalar, gerek manzarası gerekse tarihi ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Akdamar Adası

Van Gölü’nün içerisinde yer alan ikinci adadır. Bitlis ve Van arasında yer alan Akdamar Adası’nda bir  kilise  bulunmaktadır.

Yüzölçümü; 70.000 metrekare, kıyı uzunluğu ise 3 kilometredir. En yüksek noktası deniz seviyesinden 1912 metre yüksektedir. Ayrıca Batı uçlarında yüksekliği 80 metreye ulaşan dik kayalıklar yer almaktadır.

akdamar adası

 

Tarihi bir ada olan  Akdamar Adası’nın adının nereden geldiğine dair rivayetler vardır.  Bir rivayete  göre ; adada yaşayan  bir Ermeni baş keşişin, Tamar isminde oldukça güzel bir kızı  vardır.  Adada çobanlık yapan bir genç, Tamar’a aşık  olur. Genç çoban her gece adaya yüzerek gidip, güzeller güzeli Tamar’la  buluşur. Tamar ise genç çobanı elinde fenerle beklemektedir. Tamar’ın babası bir gün, elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yerini değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine sebep olur. Genç çoban, bu olay sonrasında yüzmekten gücünü yitirip ve boğularak can verir. Tamara’da  bu olayı duyar duymaz gölün sularına kendini bırakır. Yaşanan bu olay efsaneleşerek ada tarihine geçer.

Adır Adası

Adır Adası, Van Gölü’nde yer alan bir adadır.  Adır Adası’nın bir diğer adı da Lim Adası’dır.  10. yüzyılda yerleşimi olan bu ada, Van  Gölü’ndeki en büyük adadır.

Adada, St. Georges Klisesi, Lim Manastırı ve St. Sion  Şapeli bulunmaktadır. Ayrıca Adır Adası, bahar mevsiminde martıların kuluçka merkezi haline gelmektedir.

adıradasi

 

Kuş Adası

 Kuş Adası, Van Gölü içinde bulunan 4 adadan en az bilineni ve en küçüğüdür. Van Gölü’nün en büyük adası ise  Adır adasıdır. Eskiden bu adaya ulaşım yapılmazken, şimdilerde bölgede gelişen turizm sebebi ile kiralık botlarla adaya her daim ulaşmak mümkündür.

kusadasivan

 

 Çarpanak Adası

 Çarpanak Adası, Van merkeze bağlı Çitören Köyü ve Van Gölü’nün  kuzeydoğusunda yer alıyor.  Adaya, köy iskelesinden teknelerle ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra doğal yaşamın bozulma tehlikesine karşı ada turizme kapalıdır. Adanın üstünde Saint Jean’a adanmış bir de manastır vardır. Bugün yalnızca Ktouts Manastırı’nın  kilise bölümü ayakta kalmıştır. Tekne ile Van  merkez iskelesinden 40 dakikada Çarpanak Adasına  ulaşabilirsiniz.

carpanakadasi

 

Yüzenada

Su yüzeyinde serbest halde bulunan adalara yüzenada denir. Bingöl ilinin, Solhan ilçesine bağlı Hanzarşah Köyü Aksakal Göl, mezrasında hareket eden üç ada vardır. Bu adalar bölgede yaşayan insanlar tarafından keşfedilmiştir. Gölün ortasında hareket eden üç ada vardır.  Ada, turizme oldukça katkı sağlamaktadır.

bıngolyuzenada

 

Mada Adası

 Mada Adası, Isparta’nın Şarkikarağaç,  ilçesinin Gedikli Köyü’ne bağlıdır ve Beyşehir Gölü üzerinde bulunur. Beyşehir Gölü’nde bulunan 32 adanın en büyüğüdür.

Adanın İlçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 35 km’dir.  Mada Adası’na ulaşım ise balıkçı kayıklarıyla yapılmaktadır.

madaadasi