Kıbrıs

Ana Sayfa

Kıbrıs , Güneybatı Asya’da yer alan Akdeniz’in Sicilya ve Sardinya‘dan sonra üçüncü büyük adasıdır. Kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde 418 km ile Mısır; kuzeybatısında ise 965 km ile Yunanistan bulunur.

kibris

Adanın toplam nüfusunun %70’i Rum, %30’u Türk vatandaşlardan oluşur. 1980’lere kadar adada çok az nüfusla İngiliz, Ermeni ve Maruni toplulukları da yaşıyordu. 1983 yılında KKTC‘nin ilanından sonra Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden adaya göçler ile etnik yapı değişti ve adanın kuzeyindeki yerli Kıbrıs Türkü olmayan, Türkiye kökenli insan sayısı arttı.Kıbrıs’ın en büyük şehri Lefkoşa‘dır.

kibris-

Kıbrıs’ın genel bitki örtüsünü turunçgiller ve zeytingillerin yanı sıra, maki ve bodur ağaçlar oluşturur. Kıbrıs’ta Gramineae out da dâhil 150’ye yakın değişik türde, doğal olarak yetişen tahmini 1900 çeşit çiçekli bitki vardır. Dünyada bilinen orkide türlerinden 30 kadarının Kıbrıs’ta yetiştiği biliniyor.

kibris-adasi

Kıbrıs’a insan yerleşiminin MÖ 10000 yıllarını bulduğu düşünülüyor. Adanın güneyinde yapılan arkeolojik kazılarla ilk insan yerleşkesinin MÖ. 9000 yıllarında bazı yapılar bıraktığı görülmüştür. Bu özelliğiyle Kıbrıs geçmişten günümüze birçok medeniyete ev shaipliği yapmış, antik bir ada olma niteliği taşıyor.