Samos

Ana Sayfa

Sisam, yunanca Samos Adası,  Ege Denizi’nde, Dilek Yarımadası’nın karşısında bir adadır. Bu adanın en büyük yerleşim merkezi olan Sisam şehri, merkezi bu şehir olan ve Sisam Adası’nı, Ahikerya  Adası’nı ve bölgedeki birkaç küçük adayı kapsayan idari bölgenin adıdır. Tarihte kurulan on iki İyon kolonisinden biridir.

Sisam şehrinin 2001 nüfusu 12500 olarak hesaplanmıştır. Sisam Adası’nın 2001 nüfusu 37000, Sisam Nomos’unun (Sisam + Ahikerya) 2001 nüfusu ise 44000 olarak kayıtlara geçmiştir.

samos-3

Sisam Adası ,Aydın ili, Kuşadası ilçesi’nde bulunan Dilek Yarımadası’na çok yakındır. Kuşadası’ndan günlük işleyen birkaç seferle, deniz yolunda yaklaşık 90 dakikada Samos Adası’na ulaşabilirsiniz. Adanın görülmeye değer pek çok yeri vardır. Bunlar arasında antik kent, kente su taşıma amaçlı yapılan MÖ 6. yüzyıldan kalma tünel, Hera tapınağı, herkesin Türkçe konuştuğu Karaveli köyü ve Yenikarlovası balıkçı kasabası en popüler olanlarıdır. Samos Adası ayrıca Gümüldür’den rahatlıkla görülebilir ve Tavşan Adası’nın tam karşısındadır. Ünlü matematikçi Pisagor bu adada doğmuştur. Ve Sisam Adası Yunanistan’ın Osmanlı’dan en son aldığı ada olmuştur.

samos-4