Malta Adası

Ana Sayfa

Güney Avrupa’da, Orta Akdeniz’de yer alan, Sicilya‘nın güneyindeki adalar devleti Malta olarak bilinir. Malta takımadaları 5 adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino’dur. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüz ölçümüne sahiptir.Tarih öncesinde MÖ 800 ile MS 870 yılları arasında Malta, adadaki varlıklarına dair belirgin izler bırakan ve ard arda gelen medeniyetlerin beşiği olmuştur.

malta

MÖ 8. yüzyılda Fenikelilerin adaya gelmesinden sonra tarih öncesi çağların sona ermesi Malta‘nın tarih sayfalarına girmesinin müjdecisi olmuştur.Malta‘da hiç dağ ya da akarsu bulunmamaktadır. Adanın karakteristik özelliğini teraslanmış alanları ve bir dizi alçak tepeleri teşkil eder. 137 kilometre uzunluğundaki kıyıların güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları bulunuyor.

malta-

Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla  dengeli bir iklim yaşar. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta‘da görülmez. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülmektedir.Küçük ve az eğimli tarlalarda az yağışa rağmen tarım gelişmiştir.

malta-adasi