Şehir Hatları Burgazada İskelesi

Şehir Hatları Burgazada İskelesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları Burgazada İskelesi tarihi, iletişim, adresi ve konumu hakkındaki tüm bilgileri adalardan.net olarak sizler için derledik. İşte Burgazada İskelesi hakkında tüm bilmeniz gerekenler.

Şehir Hatları Burgazada İskelesi Tarihi

İstanbul’a ikinci uzaklıkta olan Burgazada, 12 prens adalarından biri olarak bilinmektedir. Eskiden yerleşimin az olduğu Burgazada’ya ulaşım 18 yüzyıl ortalarına kadar “Pazar kayıkları” ile yapılıyordu. 1846 yılında vapur seferleri başlatıldıysa da vapurlar kayık iskelelerine yanaşamıyordu. 1857-58 yıllarında Ayios İoannis Kilisesi Cemaat İhtiyar Meclisi tarafından 70 bin kuruş harcanarak kuzey mendireği vapur iskelesi haline dönüştürmüştür.

Şehir Hatları Burgazada İskelesi

1993 yılında eski demir kazıklar üzerindeki beton iskele yıkılarak, yerine betonarme olarak yeni iskele binası ile vapur yanaşma yeri yapılmıştır. 81 metre uzunluğundaki iskelenin vapur yanaşma yeri 24, iskelenin sudan yüksekliği 1.3, iskele önündeki suyun derinliği 4.75 metredir.

İskele şu an Şehir Hatları vapurlarının seferleri için hizmet vermektedir.

Şehir Hatları Burgazada İskelesi Sefer Bilgileri

Şehir Hatları vapurları Buragazada’ya yaz-kış, karşılıklı sefer düzenlemektedir.

Şehir Hatları ile Burgazada’ya İstanbul’dan nerelerden ulaşım sağlayabilirsiniz?

Şehir Hatları vapurlarıyla Burgazada’ya İstanbul’dan Beşiktaş, Maltepe, Kadıköy, günde sadece 1 kez (19:05 vapuru ile) Eminönü, Kabataş ve Bostancı İskelelerinden ulaşabilirsiniz.

Şehir Hatları ile Burgazada’dan İstanbul’dan nerelere ulaşım sağlayabilirsiniz?

Şehir Hatları vapurlarıyla Burgazada’dan Bostancı, Kabataş, Kadıköy, Beşiktaş,  günde sadece 1 kez(hafta içi 06:15 hafta sonu  06:45 vapuru ile) Eminönü iskelelerine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir Hatları Burgazada İskelesi İletişim, Adres ve Ulaşım Bilgileri

Burgazada İskelesi İletişim Bilgileri

Adres: Gezinti Yolu Caddesi No:3

Burgazada/Adalar-İstanbul

Telefon: ALO 153

İSTANBUL ŞEHİR HATLARI TURİZM SAN. ve TİC. AŞ.

Telefon : (0212) 313 80 00

Faks : (0212) 253 94 75

E-posta : info@sehirhatlari.istanbul

Burgazada İskelesi Ulaşım