Miami

Ana Sayfa

Miami, Amerika Birleşik Devletleri‘nin Florida eyaletinin ikinci büyük şehridir. Atlas Okyanusu kıyısında bir kıyı şehri olan Miami’nin en gelişmiş sektörü turizmdir.

miami

Miami‘de yaklaşık 5.000 Türk yaşıyor. Halkın %66,75’i İspanyolca konuşuyor.Bunun en büyük sebebi ise burada yaşayan halkın çoğu çevre ada ülkelerinden gelir. Miamili diye bir kavramdan söz etmek mümkün değildir. Ama 2008 verilerine İspanyolca konuşan azınlık arttıkça anadilleri İngilizce olanlar işlerinin yürütülmesinde büyük zorluklar çektikleri fark edilmiştir. Dünyaca ünlü Latin (hispanik) dizilerinin bir bölümü Amerikan kökenli Telemundo kanalı tarafından uyarlanır ve bu eyalette çekilir.

ABD Sayım Bürosu’na göre, Miami metro alanında en kalabalık sekizinci şehirdir. Amerika yaklaşık 5,5 milyon nüfusa sahip Miami metropole dönüşmüş bir sahil kentidir. Miami önemli bir finans, ticaret, kültür, medya, eğlence ve sanat merkezidir. ABD’nin uluslararası ticaret yapan şehirlerindendir.

miami-3

Metropol olmasına rağmen çevrecilik konusunda duyarlı olmaya özen gösteren bir yapısı vardır. 2008 yılında, Forbes dergisi, onun yıl boyunca iyi bir hava kalitesi için geniş yeşil alanlar, temiz içme suyu, temiz sokakları ve şehir çapında geri dönüşüm programları kapsamında  Miami Amerika’nın En Temiz Şehri’ yazmıştır. Miami, satın alma gücü olarak Amerika Birleşik Devletleri en zengin kenti ve dünyada da beşinci sırada.  Miami Limanı olarak bilinen liman,  Dünya Cruise Başkenti ve dünyanın bir numaralı kruvaziyer yolcu limanı olmuştur. Dünyanın en büyük bazı  yolcu gemilerini barındırır. Operasyonlar, hem yolcu trafiği ve cruise bakımından ABD’nin en işlek limanıdır.

miami-4