Mayorka Adası

Ana Sayfa

İspanya‘nın en büyük adası Mayorka’dır. Akdeniz‘de bulunan adanın merkezi Palma‘dır. İsminin kökeni, Latince insula maior, ‘büyük ada’ anlamına gelir. Adaya yılda 21 Milyon turisti ağırlayan Mayorka dünyanın en popüler adaları arasındadır.

mayorka

Adada Paleolithic (Eski Taş Çağı) Döneminden (MÖ 6000-4000 yılları arası) yaşam olduğuna dair kalıntılar bulunmuştur. Bu da Mayorka Adası’nın eski medeniyetleri üzerinde barındırdığını gösteriyor. Ada MÖ 123 senesinde Romalılar tarafından ele geçmiştir. Romalılar döneminde Palma ve Alcúdia şehirleri oluşmuştur. MS 426’da önce Vandalların istilasına uğramış, 465 senesine kadar farklı krallıkların hakimiyeti altında kalmıştır. 524 senesinde ise ada Bizans hakimiyeti altına girmiş ve Sardunya eyaletinin bir parçası olmuştur. Bizans hakimiyetinde Mayorka Adası’nda Hıristiyanlık yaygınlaşmıştır. Ancak 707senesinden itibaren ada Kuzey Afrikalı Müslümanların saldırılarına uğramıştır. 902 senesinde Kurtuba Halifeliği tarafından fethedilen ada yenilikler dönemine girmiş, yerel sanayinin yükselişine ve yapay sulama metotlarının uygulanması ile tarım sahasında gelişmelere uğramıştır.

mayorka-

1229’da 15000 asker ve 1500 atlık bir kuvvetle sefere çıkan Aragon Kralı I. James 3 aylık bir sefer sonucu Mayorka Adası’nı ele geçirdi ve İslam hakimiyetine son verdi. I. James’in ölümü üzerine krallığı oğulları arasında paylaşıldı ve oğullarından II. James tarafından Mayorka Krallığı kuruldu. Mayorka Adası 1344’de ada Aragon Kralı IV. Peter tarafından zaptedilerek tekrar Aragon Krallığı hakimiyeti altına girdi. 1479’da bu krallık Kastilya Krallığı ile birleşene kadar (İspanya Krallığı) Aragon Krallığı hakimiyeti altında olmaya devam etti.

mayorka-2

Plajları, tarihi eserleri, ılık iklimi ve güneşiyle Mayorka Adası dünya turunuzda tarih ve tatili bir arada yaşamak istediğiniz ada olarak yerini almalı.