Capri Adası

Ana Sayfa Capri Adası

Capri Adası nerede?

İtalya’nın Napoli Şehri’ne bağlı olan Capri Adası, Sorrentine Yarımadası’nın  5 km açıklarında yer alır. Akdeniz iklimine sahip olan ada, İtalya’nın incileri arasında sayılıyor. Ada, Anacapri ve Capri bölgesi olmak üzere iki kısımdan oluşur. Anacapri adanın yüksek olan kısmındaki bölgeye denir.

Capri adası’na ne zaman gitmeli

Akdeniz iklimine sahip olan Ada,  özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görüyor. Ancak Ağustos ayı İtalyanların tatil dönemi olduğu için yerli turistlerin yoğunluğu nedeniyle yabancı turistlere pek tavsiye edilmiyor. Yazın nüfusun çok yoğun olduğu göz önüne alınırsa Capri’yi ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret etmek daha iyi bir seçenek.

 

Capri Adası’na Türkiye’den ulaşım yolları

THY ya da Alitalia firmaları ile Napoli’ye direkt uçuş yapabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 2 saat 10 dakika sürüyor. Napoli’den Capri’ye her saat başı hareket eden ve yolculuk süresi 1 saat olan feribotlar mevcut. Ayrıca Napoli Capodichino Uluslararası Havaalanı’ndan helikopter kiralayıp 15 dakika içinde adaya ulaşmanız da mümkün.

Bir diğer alternatif; Roma’dan tren ya da arabayla Napoli’ye ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında Lufthansa, KLM ve Air France gibi havayollarının da yine aktarmalı olarak büyük havalimanlarından Napoli’ye uçuşları bulunuyor.

Ada içinde ulaşım

Capri Adası’da ulaşım otobüs ile sağlanıyor. Sadece ada yerlileri kendi taşıtlarını kullanabiliyor. Feribotlarda, arabalı vapuru kullanabilmek için aracınızın adaya kayıtlı olması gerek yoksa limanda otoparka bırakmak zorundasınız.

Capri Adası etkinlikleri

Ağustos: Klasik müzik konserleri, Uluslararası Folklor Festivali

Mayıs: San Costanzo Festivali ve yelken yarışları

Temmuz: Yüzme yarışları

Aralık: Capri Film Festivali

Capri Adası’dan neler yapılır?

Kendinizin kullanacağı bir tekne kiralayabilir, adanın etrafını turlayabilir ya da kayalıkların arasındaki mağaraları ziyaret edip dalış yapabilirsiniz.

Özel teknelerle günbatımı turuna katılabilirsiniz.

Gezip görmeniz gereken yerler

Fraglioni Kayalıkları

  • Casa Malaparte
  • Mount Tibero üzerindeki Romalılardan kalma 12 adet villa
  • Anacapri’de Villa San Michele
  • Grotto Azzura diğer adı ile Mavi Mağara
  • Santo Stefano Katedrali
  • Villa Jovis
  • Axel Munthe Müzesi
  • Augtus Botanik Bahçeleri
  • The Mueso del Centro Caprense Ignazio Cerio
  • Marina Piccola
Capri Adası konaklama imkânları

Ada içerisinde birçok otel ve pansiyon mevcut. Yoğunluktan dolayı önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Capri Adası’da restoran ve kafeler

Ada içinde yemek için birçok alternatif mevcut. Hatta manzaralı restoranlarının sayısı oldukça fazla ve geç saatlere kadar hizmet veriyor.