Burgazada’da Gezilecek Yerler

Burgazada’da Gezilecek Yerler

Burgazada’da Gezilecek Yerler 

Burgazada İstanbul adalarının üçüncü büyük adasıdır. Burgazada’ya İstanbul’dan vapur veya motorlarla ulaşım gerçekleşmektedir. Ayrıca Burgazada vapur saatleri ve Burgazada otelleri bilgisini de site içerinde buabilirsiniz.

Burgazada’ya günübirlik hem tarihi hem de turistik geziler gerçekleştirilmekle birlikte kısa ve uzun süreli konaklama imkânı da bulunmaktadır.

Burgazada’da gezilecek yerler

Bayrak Tepesi

Burgazada’nın üzerindeki tek tepe Bayrak Tepesi’dir. Tepe adını adanın büyük bir alanından görülen bir yerine ağaç üzerinde ahşap bayrak konulduğu için bu adı almıştır. Genelde seyir tepesi olarak kullanılmaktadır.

sait-faik-muzeSait Faik Abasıyanık Müzesi

Ünlü Türk roman ve öykü yazarı Abasıyanık’ın Burgazada’da son on yılını geçiridiği ev 1959 yılında müze haline dönüştürülmüştür. 2013 yılında restero edilen müze evde Abasıyanık’ın yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, eserleri, mektupları ve belgeleri sergilenmektedir.

Burgazada tarihi ve dini yapıları

* Hristos Manastırı ve Kilisesi

Bayrak Tepesi halk arasında İsa tepesi ve Hristos Tepesi olarak ta anılmaktadır. Bu tepe üzerinde 865 yılında inşa edilen manastır ve kilise Rumca Hristos adı ile anılan Hz. İsa’ya adanmıştır. Günümüze kadar birçok tadilattan geçen ve tarihe tanıklık eden yapının halen birçok bölümü ayaktadır.

agios-loannis *Ayios İoannes Prodromos Kilisesi(Aya Yani)

Adanın en eski yapısı olan kilise 842 yılında inşa edilmiş ve vaftizci Yahya’ya adanmıştır. 1894 depreminde ağır hasar gören kilise 1899 yeniden inşa edilerek içi ikonlarla zenginleştirilmiştir. Kilisenin içine on bir basamak ile inilen bir de zindan bulunmaktadır. Rivayete göre Rum Ortodoks patriklerinden Metodios 7 yıl burada hapis kalmıştır.  Kilisenin hemen arkasında yedi basamak ile inilen birde ayazma bulunmaktadır. Neobizans üslubu ile inşa edilmiş nadide eserlerdendir.

Kilisede halen Pazar günleri ve özel günlerde ayin yapılmaktadır. Bunun dışında kapalı olan kilisenin giriş holü ve zindan sabah saat dokuzdan akşam saat beşe kadar açıktır.

 

*Ayios Yeoryios Manastırı ve Kilisesi

Kilise 17 yy başlarında yapılmıştır. Tarihinde büyük bir yangın geçiren yapının günümüzde ancak kalıntıları görülebilmektedir.

Burgazada Cami

1953 yıburgazada-camilında İstanbul’un fethinin 500 yılının anısına inşa edilmiştir.