Şehit Albay Atilla Altıkat Heybeliada’da Anıldı

Şehit Albay Atilla Altıkat Heybeliada’da Anıldı

Kanada’da şehit edilen Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla Altıkat görkemli bir törenle anıldı.

1982 yılında Kanada’da Ermeni örgütü ASALA tarafından şehit edilen Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla Altıkat için 27 Ağustos Perşembe günü Heybeliada’da anma töreni düzenlendi.

atilla altıkat anma töreni

 

Beylikdüzü Eğitimi ve Kültürü Destekleme Derneği’nin düzenlediği anma törenine Heybeliadalı şehit Albay Atilla Altıkat’ın eşi  ve sevenleri katıldı.

Törenden önce Şehir Hatları İskelesi’nde buluşan katılımcılar, çarşıya doğru yürüyüp ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ ve ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sloganları attı. Ardından Atatürk büstünün önüne gelen kalabalık bir dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra, İstiklal Marşı’nı söylendi.

Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla Altıkat’ın adının verildiği parkın önünde yapılan konuşmalarla devam eden tören, kalabalığın Heybeliada Deniz Lisesi’nin önüne gelmesiyle sona erdi.

atilla altıkat anma töreni 2

Törene katılanlardan Tomris Özgüroğlu konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

“33 yıl evvel Kanada’nın başşehri Ottawa’da Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Ataşesi iken Ermeni terör örgütü Asala tarafından şehit edilen  Hv. Plt. Kur. Alb. Atilla ALTIKAT‘ı anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Şu an iki duyguyu birlikte yaşıyorum. Birincisi, şehidimizi anmak ve bu hüzünlü günü tekrar yaşamak. İkincisi, şehidimizi doğduğu yerde, nüfusa kayıtlı olduğu yerde, eşi ile evlendiği yerde ismini sonsuza kadar yaşatılmasını sağlamak. Bu günü yaşamak için 6 sene uğraştık. Bir çok bürokratik engellemelerle karşılaştık ama yılmadık başardık. Bu anı yaşamamıza vesile olan Adalar Belediye Başkanı Sayın Atilla Aytaç‘a, Deniz Lisesi Komutanı Sayın Serter Tunçaltan‘a, gereken güvenlik önlemlerini alan Adalar İlçe Emniyet Müdürü Sayın Salih Şahbey‘e ve  personeline, törenimize katılan Heybeliada halkına ve şehidimizin akrabalarına sonsuz teşekkür ediyorum. Bundan böyle şehidimizin gerçek sahibi Heybeliada sakinleridir. 6 sene uğraştan sonra şehidimizin adı bir parka verildi. Artık şehidimizi ve parkı sizlere emanet ediyoruz. Lütfen şehidimize sahip çıkın.”

 

 

 

Kategoriler: Haber, Heybeliada