Adalara Göç Arttı!

Adalara Göç Arttı!

2010 Genel Nüfus Sayım verilerine göre 14 bin nüfusa sahip Prens Adaları’na neden göç edildiği araştırıldı.

Adalara göçün artmasının nedenleri arasında İstanbul’un gürültüsünden kaçış ve adaların çekiciliği yer alıyor.

Prens adaları; Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada nüfusunun Nisan ve Mayıs aylarında artış göstererek, Temmuz ve Ağustos aylarında 140 bine kadar ulaştığını görmekteyiz.

2010 verilerine göre Büyükada’da 7 bin, Heybeliada’da 4 bin, Burgazada’da bin 400, Kınalıada’da ise bin 800 kişi  yaşamaktadır.

İşsizlik  ve ekonomik nedenlerin adalar halkının, adalara göçünü  hızlandırdığı görmekteyiz.

Kentin gürültüsü ve adalar’ın çekiciliği nedeniyle bölgeye yerleşenlerin oranı % 31, doğma büyüme adalı olanlar  % 11 ve evlilik nedeni ile adaya göç edenler de  %10 oranındadır. %2  doğal afetler, töre, baskı, % 5 tayin, % 7’si ise diğer nedenlere adalara göç etmektedir.

Ekonomik  ve işsizlik nedenli adaya yerleşenlerin % 41’i Büyükada’da yaşamaktadır. Ekonomik nedenlerle adaya yerleşenlerin % 30’u Burgazada, % 27’si Kınalıada ve % 25’i ise Heybeliada’yı seçti.

Büyük çoğunluk adaların  cazibesi ve kentin gürültüsü sebebiyle adaya göç ediyor. Burgazadalıların %42’si adayı çekici bulurken, Kınalıadalıların %37’si, Heybeliadalıların % 34’ü, Büyükadalıların ise %24’ü ada yaşamının daha cazip olduğunu savunuyor.