Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi Tadilatı Başlıyor.

Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi Tadilatı Başlıyor.

İstanbul Adalar ilçesinde Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi ile Heybeliada Değirmenleri restore ediliyor.

Adalar Belediyesi ve Mimar Sinan Üniversitesi arasında imzalanan ortak hizmet protokolü kapsamında hazırlanan restorasyon projeleri tamamlandı. 23.10.2015 tarihinde askıya çıkan Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin, projeyi yürüten firma tarafından en kısa zamanda bitirilmesi bekleniyor.

Büyükada Edebiyat müze kütüphanesi projesi
Büyükada Edebiyat müze kütüphanesi projesi 

Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi

Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi, daha önce mülkiyeti Maliye Bakanlığı’na ait tarihi bir köşk olarak kullanılıyordu. Restorasyonun bitiminin ardından müze, dünyanın dört bir tarafından Türkiye’ye gelen yazar, şair, çevirmen gibi birçok edebiyat insanını ağırlayacak. “2. Grup Tarihi Eser” statüsündeki üç katlı yapı, tadilatı bitince “Edebiyat Evi” olarak faaliyet gösterecek.

Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi daha önce de Türkiye Yazarlar Sendikası Yıldız Sarayı’ndaki tadilat nedeniyle Aziz Nesin, Nazım Hikmet, Cemal Süreyya, Asım Bezirci gibi Türk edebiyatının önemli isimlerinin zamanında kullandıkları daktilo, gözlük, kalem gibi şahsi eşyaları için depo alanı olarak kullanılmıştı.

Restoran çalışmalarına İstanbul Valiliği destek veriyor.

İstanbul Valiliği’nin onayı doğrultusunda İl Özel İdaresi, Büyükada Edebiyat Müze Kütüphanesi için fon ayırdı. Müze, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden katılan geniş bir uzman kadro tarafından projelendirildi. Ayrıca tadilat çalışmaları için titizlikle hazırlanan projeye, elektrik ve sıhhi tesisat için de uzman bir ekip yönlendirilecek. Yapımı biten binanın Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi amaçlanıyor.

Heybeliada Değirmenleri

Proje kapsamında Heybeliada Değirmenleri’nde restorasyon projeleri belirlendi.

Heybeliada değirmen tadilatı

 

Projede değirmen için rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları yapılacak.

Heybeliada değirmen restorasyonu 
Heybeliada değirmen tadilatı
Heybeliada değirmen