Heybeliada’da Eski Mehtap Gezileri Canlanıyor!

Heybeliada’da Eski Mehtap Gezileri Canlanıyor!

Eski şarkılara konu olan Heybeliada mehtap gezileri gelenekleri tekrar başlıyor.

Türk ve Rum eski adalıların ortak kültürlerinin arasında bulunan mehtap gezileri son yıllarda yeniden canlanıyor. Unutulmaya yüz tutmuş geleneğe göre mehtaplı gecelerde faytonlar, üstlerindeki  tenteneyi kaldırır ve iki yanına fener takarak ada halkını akın akın mehtabı seyre taşırlardı. Mehtaplı geceler adada adeta küçük bir şenlik havasında yaşanırdı. Şimdi bu gelenek ada halkı gönüllüleri tarafından tekrar yaşatılmaya çalışılıyor.

Heybeliada Mehtap seyrine giderken altın kurallardan biri yolculuğa fayton ile başlamaktır. Fayton, ada içerisinde zaten sıkça kullanılan en yaygın ulaşım araçlarındandır. Yolculuğunuza isterseniz biraz erken başlayıp fayton keyfinin tadını çıkarmanız da mümkün, böylece adanın kızılçam ormanlarının kokusunu içinize çekebilir ve yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Ayrıca birçok filminde çekildiği her türlü çiçeklerin bulunduğu adeta ortaya bir renk cümbüşünün çıktığı sokakların arasında dolaşma keyfini de yaşabilirsiniz. Fayton turları adada “büyük tur” ve “küçük tur” olarak adlandırılıyor. Küçük tur aynı zamanda”aşıklar turu” olarak da biliniyor.

Heybeliada'da Faytonla Mehtap TuruMehtap seyri için adada en çok tercih edilen yerlerden biri  Çam limanı, fakat isterseniz Heybeliada’nın dört tepesinden de mehtabı seyredebilirsiniz. Kulağınıza ulaşan hafif müzikler eşliğinde mehtap seyrinin eşsiz keyfini sürebilirsiniz.

İşte ada halkının eskiden beri yaşadığı bu ortak gelenek şimdi Ada Gönüllüleri ve birçok dernek sayesinde konserler eşliğinde tekrar gündeme taşınıyor. Artık düzenli olarak her mehtap zamanı özellikle İstanbul’dan özel motor seferleri düzenleniyor. Gidiş ve dönüş olarak düzenlenen bu seferler sayesinde adaya sadece mehtap seyri için gelenler daha rahat ulaşabiliyor. Heybeliada ile adeta bütünleşen bu nostaljik turlar sayesinde adanın gündüz sahilde dinlenerek ve tarihi mekanlarını gezerek değerlendiren ziyaretçiler akşamda bu eşsiz seyrin keyfini çıkarıyorlar.

Unutmayın ki mehtap aşkı, tutkuyu simgelediği gibi insanlara huzur ve sakinlikte veriyor. Eski ada sakinlerinden Yesari Asım’ın Heybeliada meydanda bulunan heykelde ki dizeleri aslında Heybeliada mehtap seyirlerini tam olarak anlatıyor.

”Biz Heybeli’de her gece mehtâba çıkardık
Sandallarımız neş’e dolar zevke kanardık
Saz seslerinin sâhile aks ettiği demler
Etrâfı bütün şarkı gazellerle yakardık
Zevke kanardık“

Yesari Asım