Kınalıada’da Ne Yenir?

Kınalıada’da Ne Yenir?

Kınalıada ‘da Lezzet Molası

Yaz geldi ve biz hala çalışmak zorundayız. Uzun mesai saatleri yorucu otobüs yolculukları trafik, sıcak, bunaltıcı yaz havası derken hafta sonu geldi kapıya dayandı. Bir günlük de olsa rotamız bu sefer Kınalıada… Siz yeter ki yola çıkın. Çünkü Kınalıada da  “ne yapılır, ne yenir, ne içilir” kısmı da bu yazımızla bize ait. Kınalıada vapuruna çantamız sırtımızda hemen atladık. Bel ki bir haftalık tatil değil ama sadece kendimize ayıracağımız koskoca bir günümüz var. Vapurda hoş bir müzik, deniz esintisi, martılar zaten bizi harika bir günün haberini şimdiden veriyor. Kınalıada da vapurumuzun iskeleye yanaşmasıyla gözlerimiz adanın seyrini tuttururken midemiz de ilk sinyallerini vermeye başladı.

Kınalıada da sabah kahvaltısı

kinaliada-dondurmaGüzel bir tavşan kanı çayınızın yanına Kınalıada böreklerini ya da unlu mamullerindeki yöresel tatları tercih edebileceğiniz gibi kahvaltı menülerini de gözden geçirebilirsiniz. Serpme kahvaltı için size önerim yeşillikler içerisinde ki bahçeli mekanlar tabi ki omlet veya menemen çeşitlerini de liste başına koyabilirsiniz. Öğleden önce sıcakta soğuk bir mola için kesinlikle renkli külahlarda ki zengin dondurma çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Kınalıada’da öğle yemeği

Öğle menüsünde hamburgerden dönere, kokoreçten midyeye, pideden  köfteye, iskenderden pizzaya kadar çok geniş bir seçeneğiniz olacaktır. Size tavsiyem ise beyaz et seviyorsanız balık köftesi, kırmızı et seviyorsanız közde kokoreç olacaktır. Bir de bu güzel yemekler üzerine tatlı olarak sufleyi tercih ederseniz bedeniniz mutluluk hormonları salgılayacaktır. Akşam yemeğinden önce deniz manzaralı mekanlarda soğuk bir içecek için limonata sıcak bir içecek için ise kahve sizin için bir keyif molası olacaktır.kinaliada-kokorec

Kınalıada’da akşam yemeği

Akşam  yemeği için kesinlikle yemeğiniz hazırlanana kadar bir balık çorbasıyla başlamalısınız. Deniz ürünlerinin bol çeşitlerini bulacağınız lokantalarda mevsim balıklarını tercih edebilirsiniz. Eğer tercihiniz kırmızı et olacaksa, lezzetine hayran kalacağınız karışık ızgara tam size göre olacaktır.Tabii ki adalara özgü yemeklerde olmazsa olmazı sıcak ve soğuk mezeler masanızda baş köşede yerini alacaktır.Meze olarak adanın gözdesi ise yaprak ciğer ve Ermeni pilakisidir. Hem gözünüze hem damağınıza hitap eden bu lezzet şöleni sonunda deyim yerinde ise midemiz bayram edecektir. Eh, madem ki ortalık bayram yeri, bu coşkuyu lokma tatlısı ile taçlandırmak en doğru tercih olacaktır. Unutmayın ki Kınalıada’da yemek için çok farklı konseptler bulmanız da mümkündür. İster aileniz ister arkadaşlarınızla tercih  edeceğiniz bu mekanlar size eşsiz tatlar ve keyifler yaşatacaktır.