Mahkeme Yassıada ve Sivriada İnşaatlarına ‘Dur’ Dedi!

Mahkeme Yassıada ve Sivriada İnşaatlarına ‘Dur’ Dedi!

Yassıada ve Sivriada’da, bu yıl inşaatlarına başlanmasına karar verilen otel ve turistik tesislerin yapımına mahkemeden durdurma kararı çıktı.

İstanbul 3 numaralı Bölge İdare Mahkemesi Yassıada ve Sivriada’da inşaat yapılmasına karşı açılan davalarda durdurma kararı verdi. Kongre ve Turizm merkezi projeleri kapsamında başlayacak inşaat çalışmaları, bilirkişi raporları incelenerek reddedildi. Mahkeme kararı ‘Kültürel, ekolojik ve arkeolojik açıdan geri dönülmesi mümkün olmayan zararlar doğuracağı’ gerekçesi ile verildi.

sivriada

Adaların tarihi dokusu korunuyor

İstanbul 3 Numaralı Bölge İdare Mahkemesi’nin inşaatların yapımını durdurma kararını almasında, Bizans dönemine ait manastır ve sarnıcın plan paftalarına işlenmemesinin büyük etkisi oldu. Mahkeme’ye rapor hazırlayan bilirkişi heyeti planlar hakkında katılımcılığa uzak olma eleştirisinde bulundu. Sivil toplum örgütleri mahkeme sürecini yakından takip etti. Yassıada veSivriada’nın diğer Prens Adaları gibi zengin tarihsel dokuya sahip olması Adaları korumak isteyen vatandaşları harekete geçirdi. Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden günümüze ulaşmış tarihi yapının korunması için sivil toplum örgütlerinin ada halkıyla çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: Ada Gazetesi

Kategoriler: Haber

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın