Adalar İskeleleri Meclis Gündeminde!

Adalar İskeleleri Meclis Gündeminde!

2011 yılında özelleştirilen İstanbul Deniz Otobüsleri’ne (İDO) ait Beşiktaş, Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada, Sirkeci ve Harem iskelelerinin durumu imar planlarına işlenmesi için İBB Meclisi’nde görüşüldü.

Görüşmelerde, AK ve CHP’li Meclis Üyeleri arasında

İDO’nun İBB Meclisi’nin gündeminde büyük tartışmalara yol açan iskeleleri, CHP’li Meclis Üyeleri’nin yoğun eleştirilerine maruz kaldı.

İBB’nin CHP’li Meclis Üyesi Yunus Can “Beşiktaş’ta bulunan İDO iskelesinin çalışmadığını ancak ‘çalışan bir iskeleymiş’ gibi imar planlarına işlenmesinin ve ticari faaliyet yapılmasının önünü açtığını, ancak tarifeli yolcu taşınmadığı” açıklamasını yaptı. Bunun üzerine Yunus Can’a, AK Meclis Üyeleri tarafından raporda “Ticаri fааliyеt yаpılаmаz” şeklinde plan notunun yer aldığı bilgisi verildi.

İDO Adalar İskeleleri

Adalar İskelelerine “Kambur” Yorumu

Yılın sadece 4 ayı kullanılan Adalar’da hâlihazırda çalışır durumda olan iskeleler de planlara işlendi.

Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada’da bulunan iskelelerin Adalar’ın mimarisine uygun şekilde ticari alanlarının 200 metrekareyi geçmeyecek şekilde yapılandırılmasını ön görüldü.   Adаlаrdа yеr аlаn iskеlе binalarının sаdеcе turizm sеzоnundа kullаnıldığını vurgulаyаn Yunus Cаn, “Adаlаr iskеlеsindеki yаpılаr, sаdеcе 4 аy yоğun kullаnılıyоr. İskеlеlеrin büyüklüğü ilе tаşınаn yоlcu sаyısı dеnk dеğil, Adаlаr’ın sırtındа bir kаmbur gibi duruyоr” şеklindе kоnuştu.

İDO iskeleleri için meclis gündeminde dört ayrı başlıkta görüşülen teklifler CHP’li üyelerinin itirazlarına rağmen oy çoğunluğu ile kabul edildi. Böylece söz konusu iskelelerin ticari alanları 150’den 200 metrekarelik alana çıkartılmış oldu.