Adalara Deniz Ambulansları Alındı

Adalara Deniz Ambulansları Alındı

Geçtiğimiz günlerde mesai saatleri dışında acil müdahale yapacak bir ekibin bulunmadığı olası yaralanmalar ve kazalarda sadece 112 acil ambulans ekibinin görev yaptığı adalara, Sağlık Bakanlığı tarafından acil durumlarda hasta nakillerinin ivedilikle yapabilmesi için 2 adet deniz ambulansı alındı.
Adalara Deniz Ambulansı

Coğrafi konumu nedeni ile acil sağlık hizmetlerinde, ulaşımında dezavantajlı olan adalar halkı sağlık bakanlığı tarafından alınan 2 adet deniz ambulansı ile rahat bir nefes aldı. Daha önce sağlık hizmetlerine ulaşamayan adalar halkının sıkıntı yaşıyor olması adaların temel sorunlarından bir tanesi idi. Konu ile ilgili devreye giren sağlık bakanlığı,  aldığı 2 adet sürat teknesini ambulansa dönüştürerek bu soruna çözüm buldu.

Hastalar Botlar İle Taşınıyordu!

Deniz ambulansının alınmasından önce adalarda sağlık hizmetleri 2 adet motor ve hudut sahillerinin botları ile yapılıyordu. Olumsuz hava şartlarının olduğu durumlarda botlar adalara yanaşmakta zorluk çekiyordu. Alınan yeni deniz ambulanslarının yanı sıra  112 Acil Servis İstasyonlarını ve Aile Sağlığı Merkezini yerinde denetleyen Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada  “Adalar halkının acil sağlık hizmetlerine ulaşma bakımından rahat bir nefes aldığını düşünüyorum. Ayrıca kışın eğer gerekirse helikopter ambulanslarla da hastalar taşınacak” dedi.

5 Dakika İçerisinde Hastahanede Olacaklar

Deniz taksi görümünde olan ambulanslar hastalanan kaza geçiren ada halkını güvenli bir şekilde ve yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir süre içerisinde en yakın yer olan Maltepe’ye, oradan da en yakın tam teşekküllü devlet hastanesi olan Kartal Eğitim araştırma hastanesine nakledilecekler.Kışın 10 bin olan nüfusun yazın 100 bini geçmesi sağlık hizmetlerinde temel sorun oluşturuyordu. Yapılan yeni düzenleme ile Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’ ya kurulan 112 acil istasyonları yanı sıra acil durumlarda deniz ambulansı da devreye girmiş oldu.

 

Adalar Haberleri adalardan.net

Kategoriler: Adalar, Güncel, Haber
Etiketler: adalar, deniz ambulansı