Adalarda Bisiklet Turu

Adalarda Bisiklet Turu

Adalarda bisiklet turu yaparken bilmeniz gerekenler

İstanbul adalar, özellikle yaz aylarında ve tatil günlerinde birçok tatilciye hizmet verir. Buna bir de günübirlik ziyaretçiler eklenince, adalar deyim yerinde ise tam bir bayram yerine döner. Ada içerisinde tur yapmak isteyenlerin üç seçeneği vardır. Pek tavsiye etmemekle birlikte, birincisi faytonla ulaşımdır. Çünkü hem fiyat açısından diğer seçeneklere göre daha pahalı, hem de fayton turu sırasında adayı tamamen özümseyerek gezemiyebilirsiniz. İkinci olarak bisiklet turlarını, bir diğer seçenek olarak da yaya olarak adayı keşfetmeyi seçebilirsiniz.

Adalar bildiğiniz gibi trafiğe kapalı. Bisiklet kullanmak için bundan daha iyi bir yer bulamazsınız. Kendi bisikletinizi götürebilir ya da bisiklet kiralayabilirsiniz.

Adalarda şahsi bisikletiniz ile tur yapacaksanız;

İstanbul’dan Adalar’a giderken şahsi bisikletinizi götürürken dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar var. Öncelikle şehir hatları vapurları ve Turyol Adalar Vapurları bisiklet için herhangi bir ücret talep etmiyor. Ayrıca ulaşım yönünden de diğer sefer yapan firmalara göre daha ucuz olduğu için seyahatinizi bu yolla gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise Adalar’a ulaştığınız zaman karakoldan şahsi bisikletiniz ile geldiğinize dair bir evrak almak. Bu evrak size adalar içerisinde tur yaparken ve geri dönüşünüz için lazım olacaktır.  Bu işlem sizi korkutmasın, çünkü hiç zamanınızı almıyor.

Son olarak, sahil şeridinin bazı kesimlerinde ise bisiklet kullanmak yoğunluk nedeniyle yasaktır. Kurallara uyduğunuz sürece Adalar’da bisiklet turunuzu gönlünüzce yapabilirsiniz.

Şahsi bisikletiniz yoksa kiralık bisiklet tercih edebilirsiniz. Bunun için de ufak prosedürler var.

Adalarda bisiklet kiralayacaksanız dikkat etmeniz gerekenler;

Bisiklet kiralamak için ilk dikkat etmeniz gereken, kiralama yapmak istediğiniz işletme olmalıdır. Adalar içerisinde birçok esnaf kiralık bisiklet verebiliyor. İşi sadece bisiklet kiralamak olan tamir ve bakımını yapabilen işletmeden kiralayacağınız bisiklet daha kaliteli ve konforlu olur.

adalarda bisiklet turu fiyatları

Adalar’da bisiklet kiralama ücretleri saatlik 5 TL’den, sınırsız olarak yani gün boyu kiralama ücreti ise 15 TL’den başlar. Bu ücretler tatil ve bayram günlerinde iki katına kadar çıkabilir.

Bu arada bisiklet kullanmayı bilmeyenler için 3 tekerlekli bisiklet seçenekleri olduğunu da unutmayın. Bisiklet seçimini de yaptıktan sonra kiralama işini kimliğinizi bırakarak yapıyorsunuz. Ve en önemli nokta bisiklet kiraladığınız işyerinden kask ve dizlik almayı da ihmal etmeyin.

Adalar’da 2015 bisiklet yönetmenliğine getirilen ek düzenlemelere göre kiralık bisikletlerin tek renk olması ve saat 19:00’dan sonra kiraya verilmesi yasak. Bu nedenle saat 19:00’a kadar bisikleti geri iade etmeniz gerekiyor.

Büyükada 2015 bisiklet kiralama ücretleri belirlendi. Güncel bilgi için Büyükada Bisiklet Kiralama Fiyatları 2015 yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adalarda kiralık bisiklet bulabileceğiniz bazı işletmeler ve iletişim bilgileri

Mesut Yalçın Trek bisiklet

Tel : 0532-694-16-50

Adres : 23 Nisan caddesi No:23

Büyükada/İstanbul

 

Fehmi Bisiklet

Bisiklet Ve Bisiklet Tamiri

Telefon : (0216) 382 5703

Adres : Çınar Cad., No:24, Büyükada/İstanbul