Adalar’da Yerel Afet Gönüllüsü (YAG) Eğitimleri Başlıyor!

Adalar’da Yerel Afet Gönüllüsü (YAG) Eğitimleri Başlıyor!

Adalarda “Yerel Afet Gönüllüsü Güvenli Yaşam Eğitimi” verilmesi için gerekli çalışmalar tamamlandı.

“İstanbul, deprem başta olmak üzere sel, su baskını, yangın, trafik kazaları gibi çeşitli afet riskleri altında” duyurusu ile başlatan “Yerel Afet Gönüllüsü” projesi için eğitimler, 17 Ekim 2015 Cumartesi günü başlıyor. Adalar Deniz Yaşam Spor Kulübü Derneği ve Beyaz Gemi Eğitim Danışmanlığı’nın gerçekleştireceği eğitim organizasyonuna Adalar Kaymakamlığı ve Belediyesi’nin yanı sıra Adalar Kent Konseyi ve Heybeliada Su Sporları Kulübü de projeye destek veriyor. Büyükada ve Heybeliada’da gerçekleşecek eğitimlerde katılımcılara sertifika verilecektir.

Eğitimin amacı; afetler gibi olağan dışı durumlarda riskleri değerlendirip, buna karşı önlemler konusunda bilinçlenmeyi sağlamak. Ayrıca eğitimini tamamlayan bireyler arasından organize gruplar da oluşturulacak.

Yerel Afet Gönüllüsü (YAG) Eğitimleri’nde neler öğrenebilirsiniz?

Eğitim; yangınlara müdahale, ilk yardım, deprem, afetlerde psikolojik destek bilgileri ve tahliye gibi konuları kapsıyor. Eğitimin sonunda bireyler kendilerine, ailelerine ve yakın çevrelerine ilk yardım müdahalesi konusunda bilgi ve beceri kazanıyor. Söz konusu eğitimler 3 seviden oluşuyor.

  1. Seviye olan ve 1 saat süren “Güvenli Yaşam-1 Eğitimi” ile evinizde alabileceğiniz basit önlemlerle olası afet ve kaza anında kendinizin ve ailenizin can güvenliğini nasıl koruyabileceğinizi öğreneceğiniz bölüm.
  2. Seviye olan ve 4 saat süren “Güvenli Yaşam-2 Eğitimi” küçük yangınlara müdahale, ilk yardım, afetlerde psikolojik destek bilgilerini kapsıyor.
  3. Seviye ise Seviye Yerel Afet Gönüllüsü Eğitimleri, mahallenizdeki ve iş yerinizdeki afet risklerini azaltarak toplumsal sorumluluğun oluşturulması aşaması. Bu eğitim dizgisi 5 gün süren özel, detaylı ve kapsamlı bir eğitim.

Yerel Afet Gönüllüsü (YAG) Eğitimleri ne zaman nerede?

YAG eğitimleri 17. 10.2015 Cumartesi günü eş zamanlı olarak saat 11:00’de Heybeliada Su Sporları Kulübü’nde ve Büyükada Belediyesi konferans salonunda başlıyor. 4 saat sürecek olan eğitim ücretsiz olarak veriliyor. 6 Kasım 2015 tarihine kadar sürecek olan eğitime bütün Adalılar davetlidir.

Yerel Afet Gönüllüsü (YAG) Eğitimleri’nin künyesi

Eğitim tarihi: 17 Ekim – 6 Kasım

Organizasyon: Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği

Beyaz Gemi Eğitim Danışmanlık

Proje ortakları: Adalar Kaymakamlığı

Adalar Belediyesi

Adalar Kent Konseyi / Denizle Yaşam ve Çalışma Grubu

Deep Dream Dalış Merkezi

Heybeliada Su Sporları Kulübü

Eğitim yeri: Heybeliada Su Sporları Kulübü Konferans Salonu

Büyükada Belediyesi Konferans Salonu

 İletişim:

Adalar Belediyesi

Adres: Altınordu Cad. No:21

Büyükada / İstanbul

Telefon: 0 216 382 33 82

Heybeliada Su Sporları Kulübü

Adres: Değirmen Burnu Mevki

Heybeliada / İstanbul

Telefon: 0 216 351 01 59 – 60

 

Kategoriler: Etkinlikler, Güncel, Haber