Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali başladı

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali başladı

Bu yıl 3. kez düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED) bugün başladı.

12 – 16 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali bugün saat 13.00’da eş zamanlı film gösterimleri ile başladı. Festivalin ilk gününde Halk Eğitim Merkezi salonunda “Rendala the Mikea” ve “İmetsen’in Kadınları”, Salhane’deki programda ise “Tartışmadaki Nehir” ve “Hala ve Hep” filmlerinin gösterimi yapıldı.

Festival boyunca ana yarışma bölümde toplam 16 film gösterimi gerçekleştirilecek. Ayrıca festivalin “Gia” öğrenci ödüllerinde bu yıl 9 ülkeden 11 öğrencinin filmi yarışacak.

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali için 280 belgesel incelendi

Bozcaada Belediye Başkanı ve BIFED Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz festivalle ilgili şu bilgileri verdi: “Bu yıl 12-16 ekim tarihleri arasında Bozcaada’da 58 ülkenin yönetmenlerinden gelen 280 belgesel arasından seçilen en iyiler arasında içinde yaşadığımız gezegenin bütün ekolojik gerçekleriyle ilgili çok ciddi bir bilgi birikimini de izleyeceğiz, paylaşacağız. Olağanüstü emekle oluşturulan bu eserler içinde seçme yapmak ön jürimiz için çok zor oldu. Festivalde bu filmlere ek olarak yerel tohumlardan, çevreye saygılı mimariye uzanan geniş bir yelpazede konular tartışılacak. Ekim ayı adamızın en güzel aylarından biri, tüm film severleri güzel, kırılgan ve küçük adamıza bekliyoruz.”

Festival Yönetmeni Petra Holzer yaptığı açıklamada; “Çöp” başta olmak üzere, “kömür madenleri ve enerji santralleri”, “köye dönüş”, “küresel ısınma” ve “yerli halkların yok oluşu” bu seneki filmlerin başlıca önemli temalardan bazıları. Buna ek olarak ekolojik sorunların, savaşların ve insan hakları ihlallerinin tetiklediği göçler ve mültecilik sorunu festivalimizde yer alacak diğer önemli konular. Yunanistan, İsviçre, Meksika, Fransa, ABD gibi bir çok farklı ülkeden ve Türkiye’den gelecek konuklarımızla, özellikle de sinema alanında eğitim gören öğrencilerle güzel bir festival süreci umuyorum” sözlerine yer verdi.

Festival için Fethi Kayaalp Büyük Ödülü belirlendi

Festivalin kuruluşundan bu yana büyük emekler veren Başkan Yardımcısı Yahya Göztepe, BİFED 2016 ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “7000 TL değerindeki Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak filmlere verilecek heykelcik bu yıl adamızın kadim ağaçlarından meşe ağacından yapıldı. Festival çantalarımızı Nilgün Akyol tasarladı. Festivalde ikinci olacak filme 5000 TL ve üçüncü filme 3000 TL ödül verilecek. Gaia Ödülünü kazanacak film 2000 TL sahibi olacak.

 Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali Programı

Festival kapsamında Bozcaada Halk Eğitim Merkezi salonunda gösterimi yapılacak filmler ve programı;

 Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali halk eğitim salonu

Festival kapsamında Bozcaada Salhane’de gösterimi yapılacak filmler ve programı;

 Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali salhane

 

 

 

Kategoriler: Haber

Yorum Yap


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/fgyapi/public_html/adalardan.net/wp-content/themes/novomag-theme/functions/filters.php on line 199

Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/fgyapi/public_html/adalardan.net/wp-content/themes/novomag-theme/functions/filters.php on line 200
<