Gökçeada Masi Otel Yıkım Kararı

Gökçeada Masi Otel Yıkım Kararı

Gökçeada’da bulunan Masi Otel’in yıkımı için geri sayım başladı.

Gökçeada Gönüllüler Derneği tarafından başlatılan, otelin bulunduğu mevkiinin sit alanı olması sebebiyle başlatılan hukuk mücadelesi tamamlandı. Kentsel sit alanında kalan Masi Otel için çıkan kararı Danıştay’ın onaylamasının ardından Çanakkale Koruma Kurulu tarafından yıkım için 90 günlük geri sayım süreci başlamış oldu.

Masi Otel ne zaman yıkılacak?

Çanakkale Gökçeada ilçesinde, eski Bademli Köyü mevkiinde 2000 yılında 14 yataklı olarak 5 katlı inşa edilen Masi Otel, 6 yıl önce 29 odalı ek bina ile hizmet alanını genişletti. 2013 yılında ek binası için ruhsat alan işletme hakkında Gökçeada Gönüllüleri Derneği, otelin sit alanını işgal ettiği gerekçesiyle hukuk mücadelesini başlatıldı. Danıştay 14. Dairesi, otelin sit alanında kaldığını onamasının ardından Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu söz konusu otelin bulunduğu parselde değerlendirme çalışmalarını başlattı.

Kurulun, 28.12.2015 tarihinde yayınladığı değerlendirmeler sonucunda;

‘’101 ada 23 parselde kurulumuz izni alınmadan yapılan otel, havuz vb tüm inşai ve fiziki uygulamaların ilgili belediye denetiminde 90 gün içinde kaldırılmasına, yapılacak işlemler sonrasında hazırlanacak teknik rapor ve fotoğrafların kurulumuza iletilmesine, kurulumuz izni alınmadan bu parsel üzerinde herhangi bir inşai ve fiziki müdahalede bulunulmamasına karar verildi.’’ Bu değerlendirme sonucunda,  Gökçeada Masi Otel yıkım kararı resmen verilmiş oldu.

Bu gelişmeler nedeniyle yıkımı beklenen otelin sahibi Masi Turizm İşletmeleri’nin Genel Müdürü Ahmet Balcı yaptığı açıklamada “Otelin yapıldığı yer 2000 yılında SİT alanındaydı. Ancak, iki yıl sonra SİT alanından çıkarıldı. 2010 yılında ek binayı yapınca bu durum göze battı. Gökçeada Gönüllüleri Derneği dört yıl önce bu bölgenin SİT`ten çıkartılmasına itiraz etti. Mahkeme çevrecileri haklı buldu. Danıştay da bu kararı onadı. Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu`nun geçen 18 Ocak tarihli yıkım kararı üzerine harekete geçtik. Bununla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü`ne 28 Ocak 2016 tarihli bir dilekçe ile başvurduk. Gelen cevapta, `İlgili dilekçede, Çanakkale İli, Gökçeada İlçesi, Eski Bademli Köyü, 101 Ada 23 numaralı parselde kayıtlı taşınmazın Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1 100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planında hangi kullanımda kaldığına ilişkin görüşümüzün iletilmesi talep edilmektedir. Yapılan incelemeler neticesinde söz konusu alanın Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1 100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planında Tercihli Kullanım Bölgesinde yer aldığı anlaşılmıştır` denildi. Bu şekilde bir yazı varken elimizde, nasıl olurda otelin bulunduğu alan sit olur? Bu konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

 

 

Kategoriler: Haber