Burgazada’da Sait Faik Abasıyanık Müzesi Bu Sene de Ziyaretçi Akınına Uğruyor!

Burgazada’da Sait Faik Abasıyanık Müzesi Bu Sene de Ziyaretçi Akınına Uğruyor!

Sait Faik ile bütünleşen Burgazada’daki Sait Faik Abasıyanık Müzesi her geçen gün daha çok ilgi görüyor.

Sait Faik Abasıyanık; 1906 Sakarya doğumlu ünlü Türk öykü ve roman yazarıdır. Şu an Burgazada’da müze olan köşk 1938 yılında ünlü yazarın babası Mehmet Bey tarafından satın alınmıştır. Aynı yıl babasının vefatı ile köşk Abasıyanık’a miras kalmıştır. Kışları Nişantaşı’ndaki evinde, yaz aylarını Burgazada’da geçiren Sait Faik son on yılını ise tamamen bu köşkte geçirmiştir.

Türk edebiyatına birçok önemli eser kazandıran Abasıyanık vefatından sonra da ölümsüzleşmeye devam etmiş annesi tarafından  Burgazada’daki evi Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanmıştır. 22 Ağustos 1959’dan bu yana müze-ev olarak kullanılan köşk, Darüşşafaka Cemiyeti tarafından 2009 yılında güçlendirme, restorasyon ve konservasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılmış 4 yıllık süren bir çalışmanın sonunda 11 Mayıs 2013 tekrar faaliyete girmiştir. Müzede Abasıyanık’ın yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, mektupları, kartpostalları, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan birçok eşya ve belge, ziyaretçileriyle buluşturulmuştur. Tarihinin dokusuna bağlı kalınarak yenilenen müze birçok edebiyat severleri Abasıyanık ile tanıştırarak yazarın yazınsal ve ruhsal iç dünyasına yolculuğa çıkartıyor.

saik faik müzesi-4

saik faik müzesi 2

saik faik müzesi-3 

Birçok edebiyatseverin ziyaret ettiği müze pazartesi ve salı günleri hariç saat 10.00-18.30 arasında hizmet veriyor. Ziyaret günlerinde yurtiçi ve yurtdışından  birçok ziyaretçisi olan müze Burgazada sakinleri tarafından da çok rağbet görüyor. Çiçek sokak numara 15’te bulunan müze-ev, sizi uzaktan beyazlar içerisindeki ihtişamı ile karşılıyor. Müzenin hemen içerisinde bulunan ziyaretçi defteri ise sevenlerinin duygu ve düşünceleri ile dolup taşmış durumda, öyle ki 7 yaşından 70 yaşına kadar her yaştan ve kesimden ziyaretçinin yazılarını görmek mümkün olabiliyor. Müze siz içeriye girdiğiniz an tarihi büyüsü ile etkisi altına alarak size zaman kavramını unutturabiliyor.

Sadece Sait Faik Abasıyanık Müzesi değil dünyanın dört bir tarafında açılan müze evlerin ziyaretçileri her geçen gün hızla artıyor.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi İletişim Bilgileri

ADRES            : Çayır Sokak No:15, Burgazada, İstanbul, TÜRKİYE
TELEFON    : 0216 381 2060
WEB                 : http://saitfaikmuzesi.org

Sait Faik Abasıyanık’a Sizlerden Gelen Mektuplar

sait-faik-abasıyanık-muzesi-mektuplar

abasıyanık mektup