Büyükada Aşure Günleri

Büyükada Aşure Günleri

Muharrem ayı dolayısıyla Büyükada Aşure Günleri başladı.

Geçtiğimiz Pazar günü, Adalar Belediyesi Başkanı Atilla Aytaç ve meclis üyelerinin katılımıyla Büyükada Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen aşure dağıtımı yoğun ilgi gördü. Saat 12.30’da başlayan etkinlikte konuşma yapan Adalar Belediye Başkanı’nın yaptığı açıklama “geleneksel hale getirdiğimiz bolluk ve bereketin simgesi olan aşure lokmasını paylaşırken dostluğun, kardeşliğin ve barışın ne kadar önemli olduğunu unutmamalıyız” dedi.

Adalar Belediyesi aşure günü

Büyükada Aşure Günleri Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile devam ediyor.

Muharrem ayı dolayısıyla Cemevlerinin katkılarıyla aşure dağıtımı başladı.

Geçtiğimiz, 15 Ekim Cumartesi günü Burgazada Cemevi tarafından aşure lokması dağıtımı yapılmış, Adalılar tarafından büyük talep görmüştü. Dağıtımına ara vermeyen Cemevleri bu kez Büyükada Aşure Günleri kapsamında adada aşure dağıtımı gerçekleştirecek.

Burgazada Cemevi aşure dağıtımı

22 Ekim 2016 saat 13.00’da ise Büyükada Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından Büyükada Saat Meydanı’nda aşure dağıtım etkinliği düzenlenecek. Büyükada Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Özcan Doğan yaptığı açıklamada “bolluk ve bereketin simgesi, şükretmenin ve paylaşmanın adı olan aşurenin de içinde yer aldığı aşure dağıtımı etkinliği gerçekleştirecek.  Tüm Adalıları Büyükada Saat Meydanı’nda yapılacak olan etkinliğimize davetlidir.” dedi.

Büyükada Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Büyükada’da Cemevi yapımı için 28 Kasım 2015 günü itibariyle faaliyetlerine başlamıştır. Büyükada Cemevi inşaatı temel çalışmaları Mayıs 2016’dan beri hızla sürmektedir.

 

 

Kategoriler: Büyükada, Haber