Kınalıada’da Hukuk Dışı Ticarikondu!

Kınalıada’da Hukuk Dışı Ticarikondu!


Prens Adalarının en sevilen adası olan, serinliği ve doğasıyla ünlü Kınalıada’da tatsız olay! Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan, İstanbul Kınalıada Jarden mevkiinde gerçekleşen olay, tüm ada sakinlerini rahatsız etmesiyle konu adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç’a taşınmıştır.

Jarden GazinosuBu yaz başında baş gösteren olay, Kınalıada’da Jarden mevkiinde gerçekleşmektedir. Jarden Mevkiinde yıllardır hizmet veren neredeyse bütün ada halkına nostaljik bir tat veren Jarden Gazinosu karşısına, bölgede hiçbir işletmesi ve faaliyeti bulunmayan bir şahıs tarafından ruhsatsız, kayıtsız ticari amaçlı kaldırımı işgal ederek Ticari kondu yerleştirilmiştir.

Kapalı alanını, gerektiğinde herkesin kullanımına açık olması gereken deprem konteynırına dayamakla kalmamış, aynı zamanda konteynırın üzerine pes dedirtecek şekilde mangal bacası su deposu kondurmuştur. İzinsiz, ruhsatsız konduyu yerleştiren şahıs, bu ticarikondu da mangal servisi, yemek ve içki satışı yapmaya başlamıştır. Devlete ve belediye’ye  hiç bir vergi ve SGK ödemeden, izinsiz olarak yerleştiği bu kaldırıma, masa ve sandalyelerini de koyarak her geçen gün daha da yerleşmektedir. Bu olay üzerine Jarden Gazinosu işletmecileri taşınabilir kübik bir yapı oluşturarak, aynı şekilde kaldırıma bir işletme yerleştirmişlerdir. Ancak belediye tarafından gelen uyarı karşısında taşınabilir işletmesini geri çeken, sorumlu vatandaş aynı özveriyi izinsiz yerleşen kondu tarafından da beklemiştir.  Ancak izinsiz kondu sahibi diğer vatandaş;

“Ben partiye çok hizmet verdim ve ailem belediyede çalışıyor, burada istediğim kadar hiçbir ödeme veya bildirim yapmadan ruhsatsızda olsam varlığımı sürdürebilirim” diyerek  izinsiz ve ruhsatsız olarak kurduğu yapının hiç kimse tarafından kaldırılmayacağını düşündüğünü çevresine yaymaktadır.

Uygulanan bu çifte standart karşısında kaymakamlığa savcılığa  başvuran Jarden Gazinosu işletmecileri, haklarını aramayı sürdürmüşlerdir.

95 Yıldır hizmet veren, neredeyse tarihi eser niteliği taşıyan, Kanalınında simgesi olan, bulunduğu bölgeye ismini veren  Jarden Gazinosu işletmesi bu durum karşısında maddi zarara uğramış ve bir kez de Adalar Belediye Başkanlığına başvurmuştur. Alınan duyumlara göre Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, “Böyle düşünce olmaz  Bütün adalılar bizim üyemiz, üyelerimiz partimize çıkar bekleyerek değil gönül verdikleri için hizmet ederler.” diyerek görüntü kirliliğine yol açan bu ruhsatsız ve ticarikondu’nun süratle kaldırılmasına yönelik talimat vermiştir. Ve önümüzdeki günlerde ada halkının eski huzur ve düzenine kavuşacağı sözünü vermiştir.

 

 

Kategoriler: Haber, Kınalıada