Ada içi ulaşım sağlayan İBB’nin Büyükada elektrikli araç sefer saatleri 2020 kış tarifesi başladı.
Ağustos 2020 itibariyle faytonlarının kaldırdığı Büyükada, toplu taşımanın nasıl gerçekleşeceği büyük sorun olmuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Temmuz ayında yapılan toplantı ile ada içi ulaşımın elektrikli araçlarla sağlanması kararlaştırıldı.
Büyükada da elektrikli araçlar 4 hat üzerinden sefer yapacak.
Toplu taşımada kullanılacak elektrikli araçlar haftanın 7 günü, 3 hat üzerinden sefer gerçekleştirecek. olan İETT elektrikli taşıma araçları BA-3 hattında ise sadece yazın hizmet verecek. Ayrıca Büyükada’da adalılar ve turistler için elektrikli ada taksiler hizmet verecek.
Hat bilgileri ise şu şekilde;
Hat No | Hat Adı |
BA-1 | Çarşı – Tepeköy – Kadıyoran |
BA-2 | Çarşı – Maden – Nizam |
BA-3 | Lunapark Meydanı – Büyük Tur |
BA-4 | Çınar – Kumsal – Maden |
Büyükada Elektrikli Araç Sefer Saatleri 2020 Kış Tarifesi
İETT resmi web sitesinden alınan sefer saatleri şu şekilde;
BA-1 Çarşı – Tepeköy – Kadıyoran Sefer Saatleri
Tek yön sefer süresi: 8 dk
Durak sayısı: 12
BA-1 Çarşı – Tepeköy – Kadıyoran Hat Durakları
Araba Meydanı |
Polis Merkezi |
Hastane |
Çarkıfelek |
Erdal Bakkal |
Mezarlık |
Manastır |
Kadıyoran 1 |
Taş Mektep |
Kadıyoran 2 |
Polis Merkezi |
Çınar Caddesi |
BA-1 Çarşı – Tepeköy – Kadıyoran Sefer Saatleri | ||
Hafta İçi (İş Günleri) | Cumartesi | Pazar |
00:00 | 00:00 | 00:00 |
06:00 | 06:00 | 06:00 |
06:30 | 06:30 | 06:30 |
07:00 | 07:00 | 07:00 |
07:30 | 07:30 | 07:30 |
08:00 | 08:00 | 08:00 |
08:30 | 08:30 | 08:30 |
09:00 | 09:00 | 09:00 |
09:20 | 09:20 | 09:20 |
09:40 | 09:40 | 09:40 |
10:00 | 10:00 | 10:00 |
10:20 | 10:20 | 10:20 |
10:40 | 10:40 | 10:40 |
11:00 | 11:00 | 11:00 |
11:20 | 11:20 | 11:20 |
11:40 | 11:40 | 11:40 |
12:00 | 12:00 | 12:00 |
12:20 | 12:20 | 12:20 |
12:40 | 12:40 | 12:40 |
13:00 | 13:00 | 13:00 |
13:20 | 13:20 | 13:20 |
13:40 | 13:40 | 13:40 |
14:00 | 14:00 | 14:00 |
14:20 | 14:20 | 14:20 |
14:40 | 14:40 | 14:40 |
15:00 | 15:00 | 15:00 |
15:20 | 15:20 | 15:20 |
15:40 | 15:40 | 15:40 |
16:00 | 16:00 | 16:00 |
16:20 | 16:20 | 16:20 |
16:40 | 16:40 | 16:40 |
17:00 | 17:00 | 17:00 |
17:20 | 17:20 | 17:20 |
17:40 | 17:40 | 17:40 |
18:00 | 18:00 | 18:00 |
18:20 | 18:20 | 18:20 |
18:40 | 18:40 | 18:40 |
19:00 | 19:00 | 19:00 |
19:20 | 19:20 | 19:20 |
19:40 | 19:40 | 19:40 |
20:00 | 20:00 | 20:00 |
20:20 | 20:20 | 20:20 |
20:40 | 20:40 | 20:40 |
21:00 | 21:00 | 21:00 |
21:30 | 21:30 | 21:30 |
22:00 | 22:00 | 22:00 |
22:30 | 22:30 | 22:30 |
23:00 | 23:00 | 23:00 |
23:30 | 23:30 | 23:30 |
BA-2 Çarşı –Maden – Nizam Sefer Saatleri
Tek yön sefer süresi: 16 dk,
Durak sayısı: 19
BA-2 Çarşı –Maden – Nizam Hat Güzergahı
Yolculuk güzergahı ise şu şekilde;
Araba Meydanı |
Anadolu Kulübü |
Adliye |
Köşk |
Değirmen Plajı |
Nizam Camii |
Dilburnu |
Aşıklar |
Lunapark |
Nikola Manastır Yolu |
Adalar Müzesi |
Yılmaz Türk |
Maden Çıkmazı |
Mimoza Sokak |
Nakibey Plajı |
Mercan Sokak |
Halk Eğitim Merkezi |
Selvili Camii |
Çınar Caddesi |
BA-2 Çarşı –Maden – Nizam Sefer Saatleri | ||
Hafta İçi (İş Günleri) | Cumartesi | Pazar |
00:00 | 00:00 | 00:00 |
00:30 | 00:30 | 00:30 |
01:30 | 01:30 | 01:30 |
06:00 | 06:00 | 06:00 |
06:10 | 06:10 | 06:10 |
06:20 | 06:20 | 06:20 |
06:30 | 06:30 | 06:30 |
06:40 | 06:40 | 06:40 |
06:50 | 06:50 | 06:50 |
07:00 | 07:00 | 07:00 |
07:10 | 07:10 | 07:10 |
07:20 | 07:20 | 07:20 |
07:30 | 07:30 | 07:30 |
07:40 | 07:40 | 07:40 |
07:50 | 07:50 | 07:50 |
08:00 | 08:00 | 08:00 |
08:10 | 08:10 | 08:10 |
08:20 | 08:20 | 08:20 |
08:30 | 08:30 | 08:30 |
08:40 | 08:40 | 08:40 |
08:50 | 08:50 | 08:50 |
09:00 | 09:00 | 09:00 |
09:10 | 09:10 | 09:10 |
09:20 | 09:20 | 09:20 |
09:30 | 09:30 | 09:30 |
09:40 | 09:40 | 09:40 |
09:50 | 09:50 | 09:50 |
10:00 | 10:00 | 10:00 |
10:10 | 10:10 | 10:10 |
10:20 | 10:20 | 10:20 |
10:30 | 10:30 | 10:30 |
10:40 | 10:40 | 10:40 |
10:50 | 10:50 | 10:50 |
11:00 | 11:00 | 11:00 |
11:10 | 11:10 | 11:10 |
11:20 | 11:20 | 11:20 |
11:30 | 11:30 | 11:30 |
11:40 | 11:40 | 11:40 |
11:50 | 11:50 | 11:50 |
12:00 | 12:00 | 12:00 |
12:20 | 12:20 | 12:20 |
12:30 | 12:30 | 12:30 |
12:40 | 12:40 | 12:40 |
12:50 | 12:50 | 12:50 |
13:00 | 13:00 | 13:00 |
13:10 | 13:10 | 13:10 |
13:20 | 13:20 | 13:20 |
13:30 | 13:30 | 13:30 |
13:40 | 13:40 | 13:40 |
13:50 | 13:50 | 13:50 |
14:00 | 14:00 | 14:00 |
14:10 | 14:10 | 14:10 |
14:20 | 14:20 | 14:20 |
14:30 | 14:30 | 14:30 |
14:40 | 14:40 | 14:40 |
14:50 | 14:50 | 14:50 |
15:00 | 15:00 | 15:00 |
15:10 | 15:10 | 15:10 |
15:20 | 15:20 | 15:20 |
15:30 | 15:30 | 15:30 |
15:40 | 15:40 | 15:40 |
15:50 | 15:50 | 15:50 |
16:00 | 16:00 | 16:00 |
16:10 | 16:10 | 16:10 |
16:20 | 16:20 | 16:20 |
16:30 | 16:30 | 16:30 |
16:40 | 16:40 | 16:40 |
16:50 | 16:50 | 16:50 |
17:00 | 17:00 | 17:00 |
17:10 | 17:10 | 17:10 |
17:20 | 17:20 | 17:20 |
17:30 | 17:30 | 17:30 |
17:40 | 17:40 | 17:40 |
17:50 | 17:50 | 17:50 |
18:00 | 18:00 | 18:00 |
18:10 | 18:10 | 18:10 |
18:20 | 18:20 | 18:20 |
18:30 | 18:30 | 18:30 |
18:40 | 18:40 | 18:40 |
18:50 | 18:50 | 18:50 |
19:00 | 19:00 | 19:00 |
19:10 | 19:10 | 19:10 |
19:20 | 19:20 | 19:20 |
19:30 | 19:30 | 19:30 |
19:40 | 19:40 | 19:40 |
19:50 | 19:50 | 19:50 |
20:00 | 20:00 | 20:00 |
20:10 | 20:10 | 20:10 |
20:20 | 20:20 | 20:20 |
20:30 | 20:30 | 20:30 |
20:40 | 20:40 | 20:40 |
20:50 | 20:50 | 20:50 |
21:00 | 21:00 | 21:00 |
21:30 | 21:30 | 21:30 |
22:00 | 22:00 | 22:00 |
23:00 | 23:00 | 23:00 |
23:30 | 23:30 | 23:30 |
BA – 3 Lunapark Meydanı – Büyük Tur Sefer Saatleri
Sadece yaz döneminde hizmet verecek olan hattın;
Tek yön sefer süresi: 14 dk
Durak sayısı: 6
BA – 3 Lunapark Meydanı – Büyük Tur Hat Güzergahı
Lunapark |
Eskibağ Seyir Terası |
Seyir Durağı 2 |
Büyükada Şehitlik Ormanı |
Nikola Manastır Yolu |
Lunapark |
BA-4 Çınar – Kumsal – Maden Sefer Saatleri
Tek yön sefer süresi: 14 dk
Durak sayısı: 20
BA-4 Çınar – Kumsal – Maden Hat Güzergahı
Araba Meydanı |
Çınar Caddesi |
Pervane Sokak |
Kumsal |
Zağanos Paşa Caddesi |
Alpaslan Sokak |
Mercan Sokak |
Nakıbey Plajı |
Mimoza Sokak |
Maden Çıkmazı |
Yılmaz Türk |
Adalar Müzesi |
Yılmaz Türk |
Maden Çıkmazı |
Mimoza Sokak |
Nakıbey Plajı |
Halk Eğitim Merkezi |
Selvili Camii |
Çınar Caddesi |
Araba Meydanı |
BA-4 Çınar – Kumsal – Maden Sefer Saatleri | ||
Hafta İçi (İş Günleri) | Cumartesi | Pazar |
06:00 | 06:00 | 06:00 |
06:30 | 06:30 | 06:30 |
07:00 | 07:00 | 07:00 |
07:30 | 07:30 | 07:30 |
08:00 | 08:00 | 08:00 |
08:30 | 08:30 | 08:30 |
09:00 | 09:00 | 09:00 |
09:20 | 09:20 | 09:20 |
09:40 | 09:40 | 09:40 |
10:00 | 10:00 | 10:00 |
10:20 | 10:20 | 10:20 |
10:40 | 10:40 | 10:40 |
11:00 | 11:00 | 11:00 |
11:20 | 11:20 | 11:20 |
11:40 | 11:40 | 11:40 |
12:00 | 12:00 | 12:00 |
12:20 | 12:20 | 12:20 |
12:40 | 12:40 | 12:40 |
13:00 | 13:00 | 13:00 |
13:20 | 13:20 | 13:20 |
13:40 | 13:40 | 13:40 |
14:00 | 14:00 | 14:00 |
14:20 | 14:20 | 14:20 |
14:40 | 14:40 | 14:40 |
15:00 | 15:00 | 15:00 |
15:20 | 15:20 | 15:20 |
15:40 | 15:40 | 15:40 |
16:00 | 16:00 | 16:00 |
16:20 | 16:20 | 16:20 |
16:40 | 16:40 | 16:40 |
17:00 | 17:00 | 17:00 |
17:40 | 17:40 | 17:40 |
18:00 | 18:00 | 18:00 |
18:20 | 18:20 | 18:20 |
18:40 | 18:40 | 18:40 |
19:00 | 19:00 | 19:00 |
19:20 | 19:20 | 19:20 |
19:40 | 19:40 | 19:40 |
20:00 | 20:00 | 20:00 |
20:20 | 20:20 | 20:20 |
21:00 | 21:00 | 21:00 |
21:30 | 21:30 | 21:30 |
Büyükada Elektrikli Araç Sefer Saatleri 2020 İçin Yolcu Taşıma Ücretleri
Toplamda 4 hat üzerinden yaz-kış sefer düzenleyecek olan İETT, yolcu taşıma ücretleri adakart sahiplerine 3,5 TL, diğer yolcular için 12 TL olarak belirlendi. Hızlı ulaşımda alternatif olacak ada taksilerde adalılar için taksimetre 5,00 TL açılacak ve her 1 km için ücret 3,10 TL olacak. Yerli ve yabancı turistler ada taksiden açılışı 15,00 TL olmak üzere km başı 12,00 TL ücret karşılığında yararlanacak.