Çanakkale Deniz Âşıkları Projesi Gökçeada ve Bozcada’da

Çanakkale Deniz Âşıkları Projesi Gökçeada ve Bozcada’da

‘ Çanakkale Deniz Âşıkları – Çanakkale İçin Mavi Adım ’ projesi kapsamında eğitimciler bu kez Gökçeada ve Bozcaada’da muhtarlar, akademisyenler, turizmciler ve yerel halk ile bir araya geldi.

Deniz Temiz Derneği/TURMEPA’nın Ocak 2016’da başlattığı, Çanakkale’de Türk Boğazlar Sistemi’nin önemini anlatan ve Çanakkale Boğazı içerisindeki biyolojik çeşitliliğin korunması için yetişkinler ve üniversite öğrencileriyle bilinçlendirme çalışmalarını kapsayan “Çanakkale Deniz Âşıkları – Çanakkale için Mavi Adım” projesinin ilk eğitimi Çanakkale’de TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi’nde düzenlenmişti. TÜBİTAK MARMARA Araştırma Gemisi’nin Çanakkaleli çocuklara tanıtım amacıyla 10 Ağustos’ta öğrencilere eğitimler ile başlayan projenin bu kez durağı Gökçeada ve Bozcaada oldu.

Gökçeada’da ‘ Çanakkale Deniz Âşıkları – Çanakkale İçin Mavi Adım ’ proje bilgilendirilme çalışması yapıldı.

6 – 30 Eylül tarihleri arasında Çanakkale’yi ziyaret eden TURMEPA ekibi, 28 Eylül’de Gökçeada Halk Kütüphanesi’nde Belediye Başkan Yardımcısı Temel Dağlı’nın katılımıyla Gökçeada muhtarları, akademisyenleri ve çeşitli kurum temsilcilerinden oluşan gruba proje hakkında bilgiler verdi. Çanakkale deniz ekosisteminin günümüzdeki durumu ile ilgili insanları aydınlatmak, yasak, yanlış ve aşırı avlanmanın insan yaşamına yapacağı olumsuz etkilere dikkat çekmek, atıkların doğru ve etkili bir şekilde ayrıştırılma yollarını öğretmek, temiz ve hijyenik bir deniz ve kıyı şeridinin turizm sektörüne getireceği olumlu etkileri göstermek gibi konuların ele alındığı konferansta Çanakkale ve Gökçeada’nın çevresel sorunlarını aktardı.

Turmepa

Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası (ICC) bu yıl Bozcaada’da

30 Eylül’de ise Bozcaada’yı ziyaret eden TURMEPA, Bozcaada Halk Eğitim Merkezi’nde turizmci, öğrenci, öğretmen, işletmeci ve yerel halktan oluşan katılımcılara projeyi anlattı. Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz’ın da yer aldığı eğitim yoğun ilgi gördü. Toplantıda ayrıca 15 Ekim’de düzenlenecek Uluslararası Kıyı Temizleme Etkinliği’nin (ICC) Bozcaada’da da yapılması planlandı. Türkiye koordinatörlüğünü 2002 yılından bu yana TURMEPA’nın üstlendiği ve her yıl yoğun gönüllü katılımıyla 105 ülkede eşzamanlı yapılan Uluslararası Kıyı Temizliği Kampanyası (ICC) bu yıl Çanakkale kıyılarına uzanıyor. Etkinlik, Çanakkale Deniz Âşıkları Projesi kapsamında 15 Ekim’de Kepez Kordon, Bozcaada ve Çardak’ta gerçekleşecek.

 

 

Kategoriler: Etkinlikler, Haber