Heybeliada Lezzetleri

Heybeliada Lezzetleri

 

Heybeliada, İstanbul’un Büyükada’dan sonra gelen en büyükadasıdır. Kültüründe diğer adalarda olduğu gibi hem Türk hem de Rum geleneklerini yansıtmaktadır. Bu nedenle Heybeliada mutfak kültürü de oldukça zengindir. Özellikle Rum mezeleri Heybeliada’nın yöresel lezzetleri arasında ilk sırayı almaktadır.

Heybeliada’ya ayak basar basmaz tercihiniz ister çay bahçeleri ister lokantalar olsun karşılamaları ile size gurme hissi yaşatacaktır.

İsterseniz Heybeliada gezinize başlamadan size yemek tavsiyeleri verelim.

heybeliada-kahvaltiHeybeliada’da sabah kahvaltısı

Ada da çay bahçeleri çok sık bulabileceğiniz mekânlardandır. İsterseniz fırınlar da satılan özel poğaçaları veya börekleri deneyebilir, isterseniz denize karşı çay bahçelerinde kahvaltı menülerini de tercih edebilirsiniz.

Ara öğünde size tavsiyem buz gibi adaya özgü limonata olacaktır.

Heybeliada’da öğle yemeği

Ada gezisine devam edecekseniz güç depolayacak, karbonhidratı ve proteini bol yemekleri tercih etmelisiniz. Kırmızı et tercih edenler ızgara ve kebap çeşitlerini, beyaz et tercih edenler ise balık çorbası veya günlük taze mevsim balıklarını deneyebilirler. Vejetaryenler içinse zeytinyağlı yemek çeşitleri ve makarnalar tam damaklarına hitap edecektir.

Ara öğünde size tavsiyem sıcak veya soğuk bir kahve, tatlı severler için dondurmalı irmik tatlısından yana olacaktır.

Heybeliada’da akşam yemeğiheybeliada-balik

Ada geziniz bittiyse eğer hem yorgunluğunuzu atacak hem de size keyif verecek zengin menülü bir akşam yemeği sizleri bekliyor olacaktır. Sahil şeridinde bulunan birbirinden kaliteli hem aile ile katılabileceğiniz hem de dostlarınızla rakı balık muhabbeti yapabileceğiniz birçok mekân bulunmaktadır. Bu mekânlarda özellikle et ve balık ürünlerini adadan ayrılmadan önce kesinlikle tatmanız gerekir. Balık ürünleri her daim ada lokantalarında taze ve günlük olarak servis edilmektedir. Ahtapot, karides ve sardalye bunlardan sadece birkaçıdır. Heybeliada’da yiyeceğiniz özellikle Rum ağırlıklı mezeler ise sizi, kesinlikle cezp edecektir. Ana yemekler gelmeden önce servis edilen mezeler tabiri yerinde ise masayı donacak görsel bir ziyafet yaşatacaktır.

Akşam yemeğinden sonra tatlınız her zaman sıcak ve taze servis edilen lokma tatlısı olmalıdır.

Heybeliada’da ne yerseniz yiyin denemekten korkmayın. Çünkü her denediğiniz yemek veya meze kesinlikle sizin damak tadınıza bir şekilde hitap ediyor olacaktır.

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın