İstanbul Adalarına Nasıl Giderim?

İstanbul Adalarına Nasıl Giderim?

Tarihi, doğası, plajları ile sürekli turist çeken İstanbul adalarına sanılanın aksine ulaşmak çok kolaydır. Hem İstanbul’dan hem de Yalova’dan yaz aylarında Pazar günleri ise İzmit’ten ulaşmak mümkündür. İstanbul da özellikle Avrupa yakasında Eminönü, Karaköy ve Kabataş iskelesi, Asya yakasında ise Kadıköy, Bostancı, Maltepe, Kartal, Acılar iskelelerinden denizyolu ile istediğiniz saatlerde adalara ulaşabilirsiniz. Adalara ulaşım gerçekleştiren firmalar İDO, şehir hatları, Dentur, Turyol, Mavi Marmara ve Prenstur’dur.

Adalara Ulaşım –  Avrupa Yakası

eminonu-iskele

  • Karaköy ve Eminönü’nden

Motorlar vasıtası ile adalara sabah saat:6.30’dan itibaren seferler düzenlenmektedir.

  • Kabataş limanı’ndan

Adalara gitmek için en çok kullanılan ve en yoğun olan limanlardandır. Adalara, vapur, motor ve deniz otobüsleri gibi geniş bir tercih sunması nedeni ile çok rağbet görmektedir. Yaz kış düzenli seferler uygulanmaktadır. İsterseniz şehir hatları vapuru kullanarak ucuza ulaşımı gerçekleştirebilir, isterseniz rahat ve hızlı bir ulaşım için İDO’yu tercih edebilirsiniz.

  • Avcılar’dan

Avcılar iskelesinden sadece yaz aylarında ve sabah 09.15 saatinde adalara gidiş gerçekleştirilebilmektedir. Geri dönüş için adalardan kalkış saati ise 19.15’tir.

Adalara Ulaşım – Asya Yakası

  • Bostancı’dan

Asya yakasında adalara ulaşmak için en çok tercih edilen ulaşım noktasıdır. Aynı Kabataş gibi deniz otobüsleri vapur ve motor gibi seçenekleri ile yolculara tercih seçenekleri vermektedir. Yaz kış düzenli seferler gerçekleştirilmektedir. Sabah 6.00’dan itibaren ulaşım aracı bulmak mümkündür.

  • Kadıköy iskelesi’nden

Şehir hatlarının Kabataş’tan düzenlenen vapurlar Kadıköy’e de uğramaktadır. Turyol Kadıköy’den adalara, sadece yaz aylarında adalara sefer düzenlemektedir.

  • Kartal’dan

Kartal dan adalara yaz kış düzenli sadece Prenstur firması motor ile sefer düzenlemektedir. İlk sefer saat:06.30 dadır.

  • Maltepe’den

Yazın ve kışın sadece günde üç kere mavi Marmara firması motorlar ile sefer düzenlemektedir. İlk ulaşım saat: 08.00’dadır. İstanbul’un her sahil noktasından ise deniz taksi olarak adlandırılan firmalarla da tekne kiralayarak ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. Yalova’dan adalara ulaşım gidiş-dönüş olarak tek sefer yapılmaktadır. Yalova’dan kalkış saat 10.30 Heybeliada’dan kalkış ise saat:18.00’dir. İzmit’ten adalara gidiş-dönüş sadece “Pazar” günleri Kocaeli Belediyesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca  Adalarda nerelere gidilir! yazımızı inceleyerek adalarda kendinizi mini tur düzenleyebilirsiniz.