İstanbul Burgazada’da Yaşayan Ünlüler

İstanbul Burgazada’da Yaşayan Ünlüler

 İstanbul Adalarından biri olan Burgazada’da geçmişte ve günümüzde yaşayan ünlüler…

İstanbul Adalar, tarihten bu yana şehir hayatından sıkılan birçok ünlü ismin gerek yakınlığı gerekse doğal yaşantısıyla gözdesi oldu.

Şehirden uzaklaşmadan doğal bir yaşam sürdürmek isteyenlerin tercih sebebi olan; Prens Adaları’nın tek yerleşik hayata geçen bölgeleri; Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada şimdilerde de birçok ünlünün tercihi arasında. Bakın geçmişten bu yana meyhane ve tavernaların gece hayatını süslediği bu turistik yerleri hangi ünlüler mesken tuttu:

lale-mansurLale Mansur : Türk sinema ve dizi oyuncusudur. Yaklaşık 25 yıldır, özellikle yaz aylarını, Burgazada’da geçiriyor.

Ali Bayramoğlu : Gazeteci, köşe yazarıdır. Halen Yeni Şafak Gazetesi’nde yazılarına devam ediyor.

Etyen Mahcupyan : Gazeteci, yazardır. Siyaset gündemini konu olan yazılarıyla hala Akşam Gazetesi’nde, okurlarıyla buluşuyor.

Halit Refiğ : Türk sinemasının ünlü yönetmenlerindendir. En iyi çıkışını “Gurbet Kuşları” adlı sinema filmi ile 1964 Altın Portakal Film Festivali’nde “En iyi yönetmen ödülü”nü alarak yapar. 2009 yılında vefat eden Refiğ, Burgazada da doğan ünlüler arasındadır.

Balkan Naci İslimyeli : Ünlü Türk ressam ve öğretim üyesidir. Işık Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak görevine devam ediyor.

ridvan-akarRıdvan Akar : Türk araştırmacı, gazeteci ve belgesel yapımcısıdır. CNN Türk’te “Hayatın Tanığı” ve “Habere Dair” adlı programları hazırlıyordu.

Defne Er : Başarılı ve ünlü editörlerdendir. Şu anda Aktüel Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapmaktadır.

Necmi Tanyolaç : Türk spor yöneticisi olan Tanyolaç,  gazeteci ve yazar kimliği ile de tanınıyor. 2013 yılında vefat eden Necmi Tanyolaç, Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin kurucularındandır.

Ruhi Ayangil : Ünlü kanun solisti, Türk Müziği orkestra-koro yönetmeni ve bestecidir. Ayangil, Klasik ve Modern Türk Müziği’nin gelişmesinde öncülük etti.

Tilbe Saran : Ünlü tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısıdır.

ayla-alganAyla Algan : Türk tiyatro sanatçısı, sinema oyuncusu ve ses sanatçısıdır.

Hale Işık : Ünlü bir Türk ressamdır.

Sait Faik Abasıyanık : Türk öykü ve roman yazarı, şairdir. 1906-1954 yılları arasında yaşamış olan ünlü yazarın, ölümünden önce son 15 yılını geçirdiği Burgazada’da ki evi müze olarak turistleri ağırlamaktadır.

Antigones : Büyük İskender’in generalidir. Aynı zamanda ada da kendi adına eski tarihi bir kalesi bulunmaktadır.

Kategoriler: Burgazada, Güncel, Haber, Ünlüler