Kayıp Ada Vardonisi İstanbul’da Sudan Çıkıyor

Kayıp Ada Vardonisi İstanbul’da Sudan Çıkıyor

Maltepe Sahiline 700 metre uzaklıkta bulunan ve tarihte kayıp ada olarak bahsedilen Vardonisi Adası su yüzeyine çıkıyor.

Maltepe Belediye’sinin katkılarıyla kayıp ada Vardonisi için gün yüzüne çıkarma çalışmalarına başlandı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç adanın ortaya çıkarılması ile ilgili “İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek, gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz” dedi.

vardonisi adası 2

Kayıp Ada Vardonisi Gizemi

1010 yılında büyük İstanbul depremi sırasında suyun altına gömüldüğü bilinen Vardonisi Adası’nın kalıntıları su altında görüntülendi. Adayı deniz turizmine açmayı hedefleyen Maletepe Belediye Başkanı Ali Kılıç  “İlçemizin doğal güzelliklerinin keşfedilerek, gelecek kuşaklara aktarılması noktasında, yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Tarihi yaklaşık bin yıl öncesine dayanan ve deprem sonucu batan ada, aslında bizlere hem arkeolojik, hem de sismik açıdan değerli veriler sunacak” cümleleri ile Vardonisi Adası hakkındaki planlarından bahsetti.

vardonisi adası 3

Ali Kılıç ayrıca adanın ilçe turizmine sağlayacağı katkıdan söz etti ve ‘’Elbette biz bir noktaya kadar bunu sürdüreceğiz. Ancak ilgililerin de dikkatini çekerek, bu işin altından kalkacağımızı düşünüyorum. İşte topraklarımızın altından gün yüzüne çıkan bu kültür mozaiği, bizlere birlik olmanın değerini bilmemiz gerektiği mesajını da veriyor” dedi.

vardonisi adası 4

Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği’ne üye 6 dalgıç, üzerindeki manastır ve rahipleri ile birlikte battığı düşünülen Vardonisi Adası ile ilgili “Bu adada karbon 14 ve diğer bilimsel metotlarla bir araştırma yapılarak, kayaçların durumunun incelenmesi lazım ki gerçek tarih ortaya konulabilsin. Dileriz bu dalış, birilerinin ilgisini çeker ve batık adaya gereken önem verilir. Adanın kalıntıları üzerinde kestane, midye ve türevi deniz canlıları olduğu için tam olarak ana manastırı görebilmek mümkün olmuyor. Tarihi yaklaşık bin 200 yıllık olan bu adada bir manastır olduğu biliniyor.” Dediler.

Kategoriler: Haber