Yaz Aylarında Adalar Başkadır

Yaz Aylarında Adalar Başkadır

Yaz aylarında Adalar bir başkadır.  Bu sözü duyan ada tutkularının adalar her mevsim ayrı bir güzeldir dediğini duyar gibiyim. Tarihi dokusuyla doğal güzellikleriyle, sakin ve huzur veren atmosferi ile yılın her zamanı gezmeye ve görülmeye değer yeridir adalar.

Yaza ayları Prens Adlarının en güzel zamanıdır diyebiliriz. Burgazada,  Heybeliada, Kınalıada derken hemen herkesin ilk tercihleri arasında  Büyükada vardır.. Bisikletinize atlayıp Aya Yorgi Kilisesine tırmanıp, yakınlarındaki kır gazinosunda küçük bir kahve molası verebilirsiniz. Dilerseniz hiç bu hengameye gelmem ben denizi seyredip keyif yapmak istiyorum diyorsanız sizi sahil kenarından birbirinden taze balık ve deniz mahsulü çeşidi ile bekleyen balık restoranları, günün yorgunluğunu atmada size kucak açan küçük nezih mekanlardır.

Dilerseniz de mayonuzu kapıp  küçük sevimli plajında denizin güneşin keyfini çıkartabilirsiniz. Deniz suyu analizlerinin plajların önüne denk gelen  11 noktadan yapıldığı plajlarda, yaz aylarında 15 günde bir yapılan ölçümler sonucunda deniz kirliliğinin azaldığı,  denize rahatlıkla girilebileceği söyleniyor. Deniz suyu ölçüm sonuçlarını dilerseniz  adalarturizm.org adresinden de takip edebilirsiniz.  Bütün güzelliklerin yanı sıra Adaların en büyük avantajlarından bir tanesi de İstanbul’a bir vapur mesafesinde olması.

 Adaların İlk Yazlıkçıları “Fransızlar”

Adalar tarihi kaynaklarda; prenslerin, imparatorların, imparatoriçelerin, gözden düşen din adamlarının, rakip olarak tehlike sinyali veren saray mensuplarının  gözlerine mil çekilerek sürgün edildiği ağır işkenceler edildiği ve ölüme terk edildiği  ulaşımı zor ve kaçması imkansız yer olarak belirtilir. Bu özelliğinden dolayı adaların  “Prens Adaları”  ismini buradan aldığı söylenir. Bizans’ ın Romen İmparatoru IV. Romanos Diogenes (Romen Diyojen)de adalara sürgün edilip ve burada hayatını kaybeden  ünlü şahsiyetlerden birisi olduğu da kaynaklar arasında yer alır.

kinaliada_fotografiAdaların ilk yazlıkçılarının 18. yy da Fransızlar olduğu,  adalar yolculuğunun tophaneden kalkan büyük pazar kayıkları ile sağlandığı, ulaşımın üç saate yakın sürdüğü belirtiliyor.Adalarda bulunan manastır ve kiliselerin geçmişin 1820 li yıllara rastladığı, bir başka kaynağa göre ise; Bizans imparatoru II. Justin in o dönemde Megala adında büyük bir saray yaptırması ile başlayan süreçten sonra tarihi yapıların çoğaldığı söylenmektedir. Büyükada nın en eski binasının ise, kapısının her iki yanında eski ve yeni harflerle 1822 yazılı olduğu köşk olduğu sanılıyor.

 İstanbul’a En Yakın Ada: Kınalıada

İstanbul merkeze en yakın ada 7 mil mesafesi ile Kınalıada‘ dır. Tarihte Romen Diyojen gibi bir çok ünlü isimin  kapatılıdığı manastırda bu adada bulunmaktadır. Kınalı ada diğer adalara göre bitki örtüsü seyrek olması nedeni ile adaların en çıplak adasıdır. İstanbul’a en uzak ada ise 13.5 deniz mili ile Tavşan Adasıdır. Adalara gitmek isteyenlerin Deniz İşletmelerinin yaz ve kış ayları için uyguladığı farklı sefer tarifesini dikkate almaları gerekir. Yaz aylarında sefer tarifelerin iki katına çıktığı seferler yanında kış aylarında bu seferler 3 e düşüyor.

Büyükada Büyükada bisiklet turu Adalarda Fayton

Adalarda Neler Yapılabilir?

Cunda restorantEğlence ve dinlenme seçeneğinin geniş olduğu adalarda, fayton turu yapabilirsiniz, bisiklete binebilirsiniz, motor turu yapabilirsiniz, denize girebilirsiniz, balık restoranlarında Rum mezelerinden tadabilirsiniz ada müzesini ziyaret edebilirsiniz, tarihi mekanları, kiliseleri, manastırları gezebilirsiniz, eşsiz bahçe ve köşklerin olduğu sokakları gezebilirsiniz. Birbirinden güzel bitki örtüsü ve tarihi güzelliklerin olduğu sokaklarda  fotoğraf çekebilirsiniz.

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın