Aya Fotini Ayazması’ndaki Yabancılar Kim?

Aya Fotini Ayazması’ndaki Yabancılar Kim?

 

Kınalıada’da Rum manastırının aşağısında, adanın arka tarafına giderken yokuşun ortasında yıllardır kadınların çocuklarıyla gelerek mum yakıp dua ettikleri bir yer olarak bilinen Aya Fotini Ayazması, kimliği belirsiz şahıslar tarafından işgal edildi. Ayazmanın içine dolap, iskemle ve sandalye koyan işgalcilerin, ilerleyen zamanlarda burayı bir ticarethaneye çevirmelerinden şüphelenildi.

Rum yetkililerin konudan haberdar değil. Rum Vakfı’na ait olan yer için resmi bir kiralama talebi gelmediği bildiriliyor. İşgal edilmeye çalışılan yerin insanların dua edip mum yaktıkları kutsal bir mekan olduğu için kiralamanın söz konusu olamayacağı bildiriliyor.

Kınalıada’da Rum manastırının biraz aşağısında bulunan 150 senelik Aya Fotini Ayazması, restore edilerek Cuma günleri saat 08.00 ile 13.00 arası halka açılmıştı.

Aya Fotini Ayazması’nda senelerdir mum yakan Ramiz Efendi, Rum asıllı Augustin ile birlikte çiçek ve sebze yetiştirirdi. Bahçesinin ortasında büyük mimoza ağaçları olan Ayazma, Ramiz efendinin ölümüyle bakımsızlıktan çökmüş ve harap olmuştu. 30-35 sene harabe şeklinde duran ayazma, dönemin muhtarı Seyfi Tetik tarafından onarılarak  hizmete sokulmuştu.

kaynak:adagazetesi.com

Kategoriler: Haber