Büyükada Aya Nikola Butik Pansiyon Yıkıldı

Büyükada Aya Nikola Butik Pansiyon Yıkıldı

Adalar’ın en romantik oteli olarak bilinen birçok evlenme teklifinin gerçekleştiği Büyükada Aya Nikola Pansiyon’un 24 Kasım Salı günü ruhsatsız kısımları belediye tarafından yıkıldı.

2004 yılında işletme sahibi Aysel Buluç tarafından hizmete giren Aya Nikola, restoran ve bir odalı pansiyon olarak hizmete açıldı. İşletme 24 Ağustos 2004 tarihinde353 Sayılı Kanun uyarınca “KIR GAZİNOSU” olarak İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı almış ve içkili lokanta statüsünde ruhsatlandırılmıştı. Ancak işletme sahibi bu ruhsat ile pansiyon işletmek istemiş bu nedenle oda sayısını 11’e çıkararak tadilat yaptırmıştı. Kaçak olarak inşaat yapılması ve mevcut yapıya eklentilerle büyütülerek hizmete devam edilmesi nedeniyle, işletme, Adalar Belediyesi tarafından mühürlenip para cezası kesildi.

Mühür kırıldı, işletme yeniden açıldı.

Aya Nikola Butik pansiyona verilen 2005 yılındaki cezanın ardından işletme sahibi belediyenin mühürledi alanı açarak tekrar usulsüz olarak hizmete devam etti. 2008 yılında pansiyon/butik otel ruhsatı almak isteyen işletme sahibinin talebi reddedildi.

 Ruhsat almaya çalışan işletme sahibi Aysel Buluç, dolandırıldı.

Olay basında büyük yankı uyandırdı.

04 Ocak 2014 tarihli Hürriyet gazetesinde, “En Romantik Otele Sit Mühürü” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberin ayrıntılarında Aya Nikola Pansiyon’nun işletme sahibi Aysel Buluç’un belediye tarafından dolandırıldığı imajı verildi. Haberde Aysel Buluç’un suç duyurunda bulunduğu bilgisine de yer verildi. Buluç yaptığı suç duyurusunda;

“Pansiyon 2008’de, odaların yarım metre yüksekliğinden dolayı mühürlendi. Ben mührü söküp tekrar faaliyete başladım. 2009’da CHP’li yönetim geldi. Bir yıl sonra belediyeden aradılar. Danışman olduğunu söyleyen kişi,”Aysel Hanım, başkan danışmanı Raffi Hermon Araks’ın kalacak yeri yok. Orada kalabilir mi? deyince ben de, ”Tabii ki “dedim ve Araks otele yerleşti. Aralıklarla 6-7 ay otelde kaldı.Kaldığı dönemde beni Muzaffer Ergöz diye biri ile tanıştırdı. Ergöz, ’Buraya turizm belgesi alalım’ gibi şeyler söyleyip benden önce 20 bin lira istedi. Param olmadığını söyledim. Daha sonra bana Turizm Bakanlığı’ndan özel belge alacağını söyledi ve benden 5 bin lira para istedi. Ruhsat ile birlikte 5 bin lirayı götürüp kendisine verdim. “Muzaffer Ergöz, ’Ertuğrul Günay’dan (Eski Kültür ve Turizm Bakanı) izin aldım’ diyerek 25 bin TL’lik bir golf arabası da aldırdı. Bir kaç gün sonra belediye başkan yardımcısı Mürsel Ayrancı beni aradı ve ‘Aysel Hanım o arabayı getirip belediyeye teslim edin’ dedi. Ben de ‘Biz arabanın parasını verdik. Bakan Bey’den alınan izin belgesini belediyeye sunduk’ dedim. Bana ‘Hiçbir iznin yok. Derhal o arabayı getir, bize ver’ dedi. Daha sonra zabıta gelip arabayı otelden aldı” iddialarında bulundu.

Aya Nikola Butik Pansiyon yıkımı

İçişleri Bakanlığı devreye girdi.

Bunun üzerine olay İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Valiliği’ne intikal ederek, olayla ilgili inceleme için müfettiş gönderildi. Müfettiş raporu, Adalar Belediyesi resmi web sitesinde kamuoyuna şu şekilde duyuruldu;

“Müfettişin yaptığı araştırma sonucunda, Ön İnceleme yapılmasına gerek olmadığı yönünde karar verilerek dosya işlemden kaldırılmıştır. Aysel Buluç’un Belediyemize verdiği beyanda belirtildiği gibi; Müfettiş raporunda, “Kır gazinosu olarak ruhsatlandırılan mezkur işyerinin, gerek Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü ve gerekse Adalar Belediye Başkanlığı görevlilerince ruhsatsız olarak pansiyon ve otel olarak işletildiğinin birçok kez tespit edildiği ve her defasında da yasa ve mevzuat gereği uygulanması gereken yaptırımların uygulandığı, adli mercilere de suç duyurusunda bulunulduğu, Aysel Buluç’un Adalar Belediyesi yetkili ve çalışanlarından herhangi birinin, direkt veya dolaylı olarak, şahsıyla veya işletmesiyle ilgili herhangi bir konuda tehdit, korkutma veya aldatmaya dönük fiil ve eylemlerinin kesinlikle olmadığı, kendisinden herhangi bir şahıs veya kurum tarafından yasa dışı ne para nede mal talep edilmediği, resmi kurum ve kuruluşların dışında özel şahısların ve işletmelerin ada sınırları dahilinde akülü araç kullanamayacaklarını bilmediği ve öğrenince de Belediye yetkililerine itiraz etmediğini ve akülü aracı kendi rızası ile Adalar Belediyesine teslim ettiği” belirlenmiştir.

Büyükada Aya Nikola yıkımı

Adalar Belediyesi’nin yaptığı açıklamada Ada genelinde ruhsatsız 10 adet pansiyon/otel ile 26 adet plaj hakkında yasal işlemlerin devam ettiğini kaçak yapılaşma ile mücadele ve yıkımların devam edeceği sinyalini verdi.

 

 

 

 

 

Kategoriler: Büyükada, Haber

Yorumlar

 1. Melek
  Melek 26 Kasım, 2015, 20:12

  Bu kadar emek emek islenmis bir mekani yerle bir etmisler yazik ki! Yok kir gazinosu ruhsati varmis pansiyon ruhsati yokmus,kadin anlatmis derdini belliki ugras vermis ruhsat alabilmek icin… Ayanikola butik otelden sonra buyukada da butik otel oldu tum otellerin adi,hos butik otel ruhunda olmadi hic birisi! Eger otel sahibinin siyasetin icersinde bir arkasi olsaydi boyle olmazdi.Bu kadar emek verilen bir isletmeye hele ki kadinsa sahibi el uzatmasi gerekirken devletin köstek olmasi tamda günümüz turkiyesine yarasir bir hareket! Kocaman kocaman kacak yapilar sarmisken her yeri,turkiyenin reklamini yurtdislarinda bile yapabilen bir isletmeyi boyle yok etmek her gecen gun bir cok konuda umutlarimizin örselendigi ülkem hakkinda bir kez daha umutsuzluga dusurdu beni!

  Reply this comment
  • defnemac
   defnemac 2 Temmuz, 2017, 12:28

   Kesinlikle çok haklısınız , AKP zaten estetikten , güzelikten haberi olmayan bir topluluk , CHPde aynı bu olayda olduğu gibi içi dolandırıcı dolu bir parti ….

   Reply this comment
  • murat
   murat 16 Eylül, 2017, 07:24

   melek hanım ben söz konusu işletmede 1 sezon çalıştım ve sahibini de çok iyi tanırım. istanbulun en güzel yerlerinden birinde olup bu kadar berbat işletilen yer az vardır. dediklerinize hak vermek isterdim ancak aysel buluç denen kadının ne kadar üç kağıtçı yalancı sahtekar iki yüzlü olduğunu bildiğim için maalesef size katılamıyorum. bu kadın yabancı uyruklu ve türkiyede kaçak yaşayan insanları azıcık paralara çalıştırıp haklarını vermiyordu. nasıl olsa sınır dışı edilmekten korkup şikayet edemeyeceklerini bildiği için rahatça çalışanları sömürüyordu. insanların otel kapısında ağlayıp paralarını istediklerini iyi bilirim. yıkılan duvarların içinde o gariban insanların gözyaşları ve gasp edilen emekleri var. ilahi adalet tecelli etmiş hiç üzülmedim daha beter olsun inşallah.

   Reply this comment
 2. crib
  crib 15 Ağustos, 2016, 13:14

  kaçaksa dümdüz edilmeli

  Reply this comment
  • murat
   murat 16 Eylül, 2017, 07:28

   aynen öyle. yarın işletmeyle ilgili herhangi bir problem çıksaydı ruhsatsız olduğu için belediyenin başı belaya girecekti. ayrıca kadın belediyeye rüşvet verdiğini itiraf etmiş rüşvetin karşılığını alamamanın verdiği kuyruk acısıyla feryat etmiş. burayla ilgili çok şikayet vardı zaten iyi olmuş

   Reply this comment
   • tarkan
    tarkan 26 Kasım, 2017, 20:43

    Lütfen yalanlariniz ile ne işletmeyi nede sahibi Aysel hanımı karalamayin o yıllarda ve uzun zaman Aysel hanımın yanında çok çalıştım asla böyle birşey yoktur kendisi asla kimsenin hakkını yemez çok dürüst bir insandır işletmede dolandırıldi buna bende şahidim lütfen karalayip yalan konusmayin

    Reply this comment
 3. tarkan
  tarkan 26 Kasım, 2017, 20:27

  Bakın murat bey sanırım yorum yapmışsınız hakaret etmeyin bende bu işletmede bu olayın olduğu yıllarda ve öncesinde uzun zaman çalıştım olay aynen Aysel hanımın anlattığı gibidir asla bir yolsuzluk yok ve Aysel hanim insanlık olarak kendi ve çocukları ile örnek bir insandır asla bir patron olarakta insanlik temsalı adil ve merhametli bir kişidir lütfen insanları karalamayin boyle

  Reply this comment

Yorum Yap