23 Nisan’da Binlerce Kişi Büyükada Aya Yorgi’de Buluşacak

23 Nisan’da Binlerce Kişi Büyükada Aya Yorgi’de Buluşacak

Her yıl 23 Nisan’da binlerce kişinin katıldığı Büyükada Aya Yorgi Yortusu’na özel hazırlıklar tamamlandı.

23 Nisan’da Büyükada Aya Yorgi Kilisesi’nde gerçekleşecek olan yortuya Adalılar’ın yanı sıra çok sayıda insanın katılması bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda aşırı kalabalığa sahne olan Hristiyan Ortodokslara özgü yortuda izdiham yaşanmaması için belediye ekipleri tarafından tüm önlemler alındı.

Ortodokslar için özel olan yortuda,  Aya Yorgi Yortusu her yıl olduğu gibi bu yıl da farklı dinden ve kültürden insanları bir araya getirecek. Çoğu insanın dilek dilemek ve bu atmosferi yaşamak için katıldığı Aya Yorgi Kilisesi’ndeki bu etkinlik 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde olmak için yılda iki defa yapılıyor.

Büyükada Aya Yorgi Yortusu nedir?

Yortu’nun Hristiyan Ortodokslar için büyük bir anlamı var. Yılda iki defa Aya Yorgi Kilisesi’nde İsa’nın yaşamını, ölümünü ve dirilişini anmak için bir araya gelindiği bu özel günde dilekler de dileniyor. Ayrıca Ortodokslar için hacı olmanın yolu Büyükada Aya Yorgi Manastırı’ndan geçiyor. Hacı olmak isteyenlerin önce manastırı ardından da Efes Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret etmesi gerekiyor.

Büyükada Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Yortusu ile nasıl hacı olunuyor?

İnanışa göre, iskeleden kiliseye doğru elinde ip makarası ile hiç konuşmadan ve arkasına bakmadan (bazı inanışlara göre çıplak ayakla) yürüyen kişinin dileği gerçekleşiyor. Ellerindeki renkli iplerle kilisenin yolunu arşınlayan insanlar aynı zamanda renkli görüntülere de sahne oluyor. Genelde niyet için kullanılan bu yöntem şifa için de tercih edilebiliyor. Eğer tutulan dilekler gerçekleşirse, dileği gerçekleşenler geri gelip şeker dağıtıyor veya kiliseye zeytinyağı getiriyorlar.

23 Nisan’da kutlanan Aya Yorgi günü aynı zamanda bir bahar etkinliğidir ve bu şekli ile Anadolu’da da kutlanmıştır. Miladi olarak 6 Mayıs’ta kutlanan Hıdrellez (Hızır-İlyas) Rumi takvimde 23 Nisan’a denk gelir. Yani Hıdrellez ile Aya Yorgi yortusu bir ve aynı şeydir. Burada bir not düşmek gerekiyor: İspanya’da Sevgililer Günü 23 Nisan’dır ve SanktJordi yortusu ile birlikte kutlanır.

Büyükada Aya Yorgi Yortusu’na geç kalmamak için İstanbul’dan vapur saatlerini Adalar Vapur Seferleri 2016 yazımızda bulabilir, ya da “Kolay Tarife”mizden yararlanabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

  1. Alex
    Alex 13 Ekim, 2021, 07:27

    ayin Ortodokslara özel yapılmaz,herkese yapılır.

    Reply this comment

Yorum Yap