Büyükada’da Lezzet Durakları

Büyükada’da Lezzet Durakları

Büyükada gezintilerinde en büyük sıkıntılardan biri de Büyükada da ne yiyip-içmeli sorusuna cevap bulmaktır. Bu bölümde size Büyükada yöresel lezzetlerinden en çok tercih edilen yemek ve mezeler hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Büyükada geçmişinden bu yana hem Türk hem de Rum halkının gelenek ve görenekleri etkisinde kalmış kültürel dokusu hiç bozulmamıştır. Tarihinde uzun bir süre Bizans hakimiyetinde kalmasıyla da kozmik bir kültür ortaya çıkmıştır. Bu etkilerden biri de mutfak kültürüdür.

Büyükada’ya özgü yemekler arasında asma yaprağında sardalye, ada dili’den, midye salma’ya, mangalda su böreği ,çiroz, rulo omlet, balık pastırması, lakerda, acı yemeği, bayram kavurması, ıspanak püresi, havuç beğendi, lokma tatlısı’na kadar bir çok lezzet bulunmaktadır. Ayrıca çok zengin meze ve balık çeşitlerini de tatma imkanı bulabilirsiniz.

buyukada-kahvaltı

Büyükada’da Kahvaltı

Büyükada da sabah kahvaltısı için serpme kahvaltı veren yeşillikler içerisindeki bahçeli mekanları tercih edebileceğiniz gibi, ayaküstü tost veya fırınlardan alabileceğiniz sebzeli kek, kalçunya, kuru poğaça, kol böreği, elmalı ve kremalı börek çeşitleri, patlıcan-peynirli burakitas tatlarını denemenizde fayda var. Deniz kenarlarında bulunan çok sayıda çay bahçelerini de tercihler arasında değerlendirebilirsiniz.

Geziniz sırasında öğle yemeğinden önce Büyükada‘ya özgü leziz ve soğuk bir limonata ile mola verebilirsiniz.

Büyükada’da Öğle Yemeği

Öğle yemeği için ise zamandan kazanmak isteyenlerin tercihleri midye, közde kokoreç, kalamar veya köfte piyaz şeklindedir. Öğle yemeği tatlısı olarak Büyükada’ya özgü, sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez dondurma çeşitleri tercih edebilirsiniz.

Akşamdan önce yine biraz soluklanmak isterseniz kahve veya çay eşliğinde adanın seyir kafelerini tercih edebilirsiniz.

Büyükada yemekleri

Büyükada’da Akşam Yemeği

Akşam yemeği için ise bir çok alternatif sizleri bekliyor. Yine deniz kenarı restoranlarını tercih edebilirsiniz.Bu restoranların en güzel yanı müzik eşliğinde rakı-balık muhabbetleri yapabileceğiniz gibi, aileniz ile nezih bir ortamda hoş bir akşam yemeği sunmasıdır… Bu lokantaların hemen hepsinde deniz mahsullerinin her çeşidi sıcak ve soğuk mezeler eşliğinde servis edilebilmektedir. Büyükada’ya özgü “lakerda paella” yemeklerini de deneyebilirsiniz. Ayrıca kırmızı et tercih edenler için ise kebap, lahmacun, pide çeşitleri de damak zevkinizi şenlendirebilir (hitap edebilir). Akşam yemeğinin tatlısı ise yine Büyükada’ya özgü “lokma tatlısı”dır.
Eğer Büyükada’da konaklayacaksanız mehtabı izlemek için seyir tepelerine çıkabilir ve burada közde tavşan kanı çayın keyfini yaşayabilir, veya sahilde yürüyüş yaparak çekirdek ve dondurma sefası yapabilirsiniz. Keyfinizi daha da katmerlendirecek bir diğer alternatif ise yine Büyükada da üretilen meyveli şaraplarını veya özel sunulan fıçı biraları tercih edebilirsiniz.