İBB Deniz Taksi

İBB Deniz Taksi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan İBB Deniz Taksi bugün itibariyle seferlerine başladı.

24 Eylül 2021 tarihinde yapımına başlanan ve üretimleri Haliç Tersanesi’nde tamamlanan 10 adet deniz taksi bugün hizmet vermeye başladı. 1 Aralık 2021 saat 07:00 itibariyle hizmet vermeye başlayan İBB deniz taksi, 7/24 kullanıma açıldı.

İBB, Haliç Tersanesi’nde ürettiği deniz taksileri, bu ay sonunda hizmete sokuyor. Yeni nesil ve çevreci araçlar, engellilerin, bebek arabalı ailelerin, bisikletlilerin de rahatlıkla kullanabileceği şekilde özel olarak tasarlandı.  Deniz taksiler, taksi hizmetinin yanı sıra toplu ulaşımın gitmediği yerlerde de denizin kullanımına imkan sağlayacak. Hem araç trafiğini hafifletecek hem de deniz yolunun kullanımını artıracak. Her yere yanaşabilecek tasarımı ile iskele bağımlılığını ortadan kaldırıp, istenilen yerde inilip binilmesiyle farklılık yaratacak.

İBB Deniz Taksi Ücret Tarifesi

10 yolcu taşıma kapasiteli İBB deniz taksiler, aplikasyon uygulaması ile hizmet vereceği açıklandı. Yolcular seyahat etmek istedikleri iskeleleri, tarihi ve saati seçerek rezervasyon yapabilmelerine olanak sağlıyor.

İBB deniz taksi uygulaması IOS işletim sistemleri için Apple Store’dan, Android işletim sistemleri için Play Store’dan indirilip hemen kullanılabilecek.
Deniz kenti İstanbul’da ve çevresinde yaşayan veya İstanbul’u göç yolu olarak kullanan kuşların isimlerini alan Deniz Taksilerin ilk 10 tanesinin isimleri Saka, Yelkovan, Kırlangıç, Serçe, Martı, Leylek, Guguk, Karga, Güvercin ve Bülbül olarak belirlendi.

İstanbulluların hayatını kolaylaştırmasını sağlayacak deniz taksiler, 2022 yılında üretilecek 5 hibrit sistemli Deniz Taksi ile beraber toplamda 50 adet olması planlanıyor.

İBB Deniz Taksi Ücretleri 2021 ve 2022 Tarifesi

İBB deniz taksi ücretleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından belirlendi. Deniz Taksilerde, taksimetre modeli ile sabit bir açılış ücreti olacağı ve belirli bir mil aşıldıktan sonra, mil başına ücret ekleneceği bildirildi.

10 yolcu kapasiteli Deniz Taksilerin 1 mil dâhil açılış ücreti 100 TL. Alınan karara göre Deniz Taksi ücret tarifesi şu şekilde:

İBB Taksi Ücretleri;

1 mil dâhil açılış ücreti 100 TL,
1-4 mil arası mil başına 75 TL (4 mil dâhil),
4-8 mil arası mil başına 60 TL (8 mil dâhil),
8 mil sonrasında mil başı 48 TL.

www.adalardan.net

Kategoriler: Haber, Vapur Seferleri