İstanbul Adaları Hangileri

İstanbul Adaları Hangileri

Prens Adaları diğer adıyla, İstanbul Adaları hangileri İstanbul’da kaç tane ada var ve özellikleri neler?

Geçmiş zamanlarda bir dönem sürgün yeri olarak kullanılan adalar, Osmanlı Devleti zamanda sayfiye yeri olarak tercih ediliyordu. Günümüzde yerleşim olarak da tercih edilen İstanbul adaları hangileri işte bilmeniz gerekenler.

İstanbul Adaları hangileri

İstanbul Adalar toplamda 9 ada ve 2 kayalıktan oluşuyor. Beş adada yaz-kış yerleşim bulunuyor.

İstanbul Adaları hangileri

Büyükada

İstanbul Adaları’nın en büyüğü ve yerleşimin en yoğun olduğu yer Büyükada. Plajları, beachleri, mesire alanları, kiliseleri ile ünlü adada iç ulaşım fayton ve bisikletle sağlanıyor.

İstanbul Adaları hangileri

Heybeliada

Yüzölçümü bakımından Büyükada’dan sonra gelen ve yerleşim bulunan ikinci ada olarak biliniyor. Ada içi fayton ve bisikletle ulaşım sağlanıyor. Yine bu ada da plajları, çam ormanları, mesire alanları, sanatoryum ve müzeleriyle ziyaretçi çekiyor.

Burgazadası

Burgazada

Heybeliada’dan sonra yerleşimi olan 3. büyük ada olan Burgazada, plajları, kilise ve manastırı için tercih ediliyor. Ada içi ulaşımda fayton ve bisiklet kullanılıyor.

Kınalıada

Kınalıada

Yerleşimi olan ve Burgazada’dan sonra gelen 4. ada olma özelliğini taşıyor. Fayton bulunmayan adada ulaşım bisikletlerle sağlanıyor.

Sedef Adası

Yerleşimi olan en küçük ada ancak, adanın büyük çoğunluğu özel mülk olarak kullanılıyor. Ada içi ulaşım bisiklet ile sağlanıyor. Sahilde bir halk plajı ve iki beach bulunuyor. Şehir Hatları sadece yaz aylarında adaya belirli saatlerde vapur seferi düzenliyor.

Yassı Ada (Demokrasi ve Özgürlükler Adası)

Yassıada, 1995’te ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak ilan edildikten sonra imara açıldı. Otel, bungalov, kafe, restoran, heliport alanı, park, açık hava müzesi, meydan, kütüphane, dini tesis, idari bina, müze, konferans salonu, sergi salonu, seyir terası, tekne yanaşma yeri yapılması planlanan Yassıada’da inşaatların büyük bölümünün bittiği ancak henüz tesislerin ne amaç için kullanılacağı bilinmiyor.

Ada çevresinde balık çiftliği ve dalış kulüplerinin eğitimi alanı bulunuyor.

Sivriada

Yerleşim olmayan adada, küçük bir liman ve eski manastıra ait kalıntılar bulunuyor.

Kaşık Adası

Küçük bir ada ve özel mülkiyet olarak biliniyor.

Tavşan Adası

Adaları’nın en güneyinde ve İstanbul’a en uzak olan Tavşan Adası’nda yerleşim bulunmuyor.

adalardan.net

 

 

 

Kategoriler: Adalar