Sonbaharda Adalar Turu İçin Bilmeniz Gerekenler

Sonbaharda Adalar Turu İçin Bilmeniz Gerekenler

Yazdan kalma bir günde; sonbaharda adalar turu yapmaya ne derseniz?

Sayfiye yerleri olarak bilinen Adalar, özellikle İstanbulluların yaz-kış nefes almak, dinlenmek ve eğlenmek için kaçış noktası. Ancak adalar sonbaharda bir başka güzel.

 

Sakinliği, mis gibi temiz havası ile sizi kendine çeken, isterseniz kültürel bir yolculuğa çıkaran Büyükada ve Heybeliada Eylül ayında siz ziyaretçileri bekliyor. Ama öncesinde bilmeniz gereken, ufak ayrıntılar var.

Sonbaharda adalar turu yaparken, keyfinizi taçlandıracak işte o ayrıntılar;

Sonbaharda Adalar Turu Yapmanız İçin Bilmeniz Gerekenler

  1. Sonbaharda Adalar Turu için ulaşıma dikkat!

Eylül ayı itibariyle Adalara sefer düzenleyen birçok firma ulaşımda tarife değişikliğine gidiyor. Firmalar, Yalova, Bakırköy, Büyükçekmece, Avcılar, Yeşilköy ve Yenikapı’dan Adalar seferlerine bir sonraki yılın Mayıs ayına kadar ara veriyor. Sadece yaz döneminde hafta sonu Kocaeli Belediyesi tarafından yapılan Ada Turu, ise kaldırılıyor. İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi (İDO) ise seferlerini, yaz dönemine kadar tamamen durduruyor.

Sonbahar ve kış aylarında Adalar’a ulaşım, Beşiktaş, Kabataş, Eminönü, Karaköy, Kadıköy, Bostancı ve Kartal’dan sağlanıyor. Firmalar yolcu yoğunluğunun az olması nedeniyle seferlerinde azalmaya gidiyor.

Hava muhalefeti nedeniyle anlık iptallerinde gerçekleştiği adalar hattında güncel sefer saatlerini ve iptalleri sitemizden anında öğrenebilirsiniz.

2. Deniz sezonu kapandığı için Adalar sakinliğine geri dönüyor.

Sonbaharda kalabalığının iyice azaldığı adalarda, gönlünüzce dolaşmanın keyfini çıkarmak  daha rahat oluyor. Ormanların sakinliği, denizin dalgalanması, kuş seslerini duymak huzuru yakalamak için en ideal zamandan biri sonbahar olarak biliniyor. Eylül-Ekim ayı ise müzeleri ve ara sokakları gezmenin tam zamanı.

3. Konaklama seçenekleri %20 daha ucuzluyor.

Yazın yoğunluk nedeniyle %100 doluluk oranına ulaşan konaklama mekanları, sezon bitiminde indirime giriyor. Özellikle butik oteller kahvaltı dahil iki kişi oda fiyatı üzerinden hizmet veriyor.

4. Adalarda fayton turlarında kış tarifeleri uygulanıyor.

Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da Büyük Tur ve Küçük Tur fiyatlarında indirim uygulanıyor ve ulaşımda kış tarifesine geçiş yapılıyor.

5. Lokanta ve restoranlarda taze balık menüleri çıkıyor.

Eylül ayında denizlerde avlanma yasağının kalkmasının ardından taze lüfer, çinekop, istavrit, hamsi ve palamutlar da tezgahtaki yerlerini alıyor. Böylece lokantalarda taze, günlük balıklar servis edilebiliyor.

 

Sonbaharda ‘Adalar Turu İçin Bilmeniz Gerekenler’ yazımızı tamamladık. Sıra da sonbaharda adalarda yapabilecekleriniz yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

adalardan.net

 

 

 

 

 

Kategoriler: Adalar, Etkinlikler