Marmara Denizi Tehlike Altında: Mercanlar Yok Oluyor!

Marmara Denizi Tehlike Altında: Mercanlar Yok Oluyor!

Deep Dream dalış merkezi dalgıçlarının yaptığı araştırmaya göre, her geçen gün yok alan mercanlar Marmara Denizi için büyük tehlike oluşturuyor.

Dr. Nur Eda Topçu Eryalçın Adalar denizindeki mercanların yok olmasıyla ilgili bir dalış araştırması yaptı. Bu projede Eryalçın’a Serço Ekşiyan, Deep Dream dalış merkezi dalgıçları ve Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Başkanı Volkan Narcı eşlik etti. Marmara Denizi’ndeki mercan topluluklarının önemli bir kısmının Yassıada civarında olduğu biliniyordu. Usulsüz avlanma, ağların deniz dibindeki canlılara zarar vermesi, yanlış avlanma malzemeleri kullanma, insanların denizi kirletmesi gibi sebeplerden dolayı Marmara Denizi’ndeki su altı yaşamının tehlikede olduğu bu araştırma ile ortaya çıktı. Durumun ciddiyetinin farkında olan Dr. Nur Eda Topçu Eryalçın 2012 – 2014 yılları arasında Yassıada civarındaki mercanları araştırdı. Karşılaştığı sonuçlar ona, su altını tekrar incelemesi gerektiğini düşündürdü.

Marmara Denizini Bekleyen Tehlike

Mercanların su altında oksijen üreterek canlıların yaşaması için uygun ortamı hazırladığı biliniyor. Bu canlıların ölmesiyle birçok farklı balık türünün yaşamı tehlikeye giriyor. İnsanların ihmalleri ve yanlış avlanma sebebiyle hem mercanların hem de balıkların birçoğunun yok olduğunu ortaya çıkaran bu araştırma, Marmara Denizi’ni büyük bir tehlikenin beklediğini gösteriyor.

Volkan Narcı bu konuyla ilgili ‘’ Biz adalarımız için, deniz ve buna bağlı doğa yaşam için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte sadece bir kaç kişinin değil tüm adalarda yaşayan herkesin buna sahip çıkması gerekiyor; balıkçısından askerine, esnafından kamu kurumlarına ve sivil idarenin tamamı… Eğer bu mercanlar tamamen yok olursa, deniz yaşamı kaybolur, deniz olmazsa balık olmaz balık olmazsa ekonomi olmaz. Üniversitenin yaptığı ölçümlerde dipteki oksijen miktarları çok düşük çıktı. Acil olarak evimize, adamıza, doğamıza ve denizimize sahip çıkmalıyız yoksa çoktan yok olmuş ve sadece boş bir küvet üstünde yaşıyor olacağız.’’ dedi.

Kategoriler: Haber

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın