Adalar Kaymakamlığı Ruam Hastalığı Basın Açıklaması

Adalar Kaymakamlığı Ruam Hastalığı Basın Açıklaması

Adalar Kaymakamlığı Ruam Hastalığı ile ilgili 19 Aralık Perşembe günü basın açıklamasında bulundu.

Yapılan basın açıklamasında yılda iki kez yapılan atların sonbahar taramasında ruam hastalığı tespit edildiği, bu nedenle hasta atların itilaf edilmesinin gerektiği açıklandı.

Ayrıca Adalar ilçesinin karantinaya alındığı, ilçeye tek tırnakları hayvanların giriş ve çıkışlarının yasaklandığı bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

 

“İLÇEMİZDEKİ TEK TIRNAKLILARDA GÖRÜLEN

 RUAM HASTALIĞI HAKKINDA”

BASIN AÇIKLAMASI

İlçemizde bulunan bütün tek tırnaklılar (At, Merkep, Katır), ilgili mevzuatı gereğince yılda iki kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sağlık taramasından geçirilmektedir.

Bu yıl sonbahar mevsiminde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüz tarafından tek tırnaklıların sağlık taramasından geçirilmesi ve yapılan tahliller sonucunda, Büyükada’daki bazı atlarda Ruam hastalığı tespit edilmiştir.

At, merkep, katır gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen Ruam hastalığının tedavisi ve aşısı bulunmadığından, hastalık tespiti yapılan hayvanların ilgili mevzuat gereği itlaf edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle tahlil sonuçları kesinleşen ve tedavisi bulunmayan hastalığa yakalandığı tespit edilen 81 adet at, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca itlaf edilmiştir. Tahlil sonuçları kesinleşmeyen tek tırnaklıların işlemleri ise devam etmektedir.

İlçemiz dahilinde uygulanan karantina tedbirleri kapsamında ilçeye hayvan giriş çıkışı durdurulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Adalar Kaymakamlığı Ruam Hastalığı ile ilgili basın açıklamasının ardından İstanbul Valiliği tarafından Mahalli Çevre Kurulu Alt Komisyonu kurularak bölgeye sevk edildi. Olayla ilgili yapılan incelemeler sonucu İstanbul Valiliği Ali Yerlikaya tarafından basın açıklaması yapılarak alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ‘Adalar’da Ruam’ Açıklaması yazımızı inceleyebilirsiniz.

adalardan.net

Kategoriler: Haber