Büyükada Çocuk Yuvası İnşaatı Çöktü

Büyükada Çocuk Yuvası İnşaatı Çöktü

İstanbul Büyükada kreş ve çocuk yuvası inşaatında çökme meydana geldi.

 Büyükada’da kreş ve çocuk yuvası inşaatında yaşanan çökme yürekleri ağza getirdi. Yapılan açıklamaya göre; kaza sonucu herhangi bir can kaybı yaşanmadı ve  inşaat güvenlik şeridi çekilerek durduruldu.

İnşaatının temelden yanlış başladığına ve mühürlenmesi gerektiği adagazetesi tarafından sıkça gündeme getirildi.  Bütün uyarılara rağmen gerekli önlemler alınmadı ve bu talihsiz olay yaşandı. Bundan sonra öyle talihsiz olayların Büyükada’da yaşanmamasını temenni ediyoruz.

 Not: Şehir içi kazılarında kazı yapanların yan binaya karşı sorumlulukları ve yan binaların bu çerçevede sorumlulukları; 4708 sayılı Yapı Denetimi kanunu ve yönetmeliklerinde  şu şekilde belirtiliyor;  Her türlü inşaat faaliyetlerinde denetimini üstlenilen inşaat ile ilgili gerekli güvenlik önlemlerini aldırmak ilk olarak yapı denetim firmalarının sorumluluğu altındadır. Hafriyat alınırken; yan bina devrilmeleri, yan binanın temellerine verilebilecek zararlar, yol çökmeleri,  alt yapı tesisatlarına verilebilecek zararlar için gerekli önlemler alınarak bir plan dahilinde ve gerekiyorsa da iksa, kuyu temel, yatay ve düşey fore kazıklarla oluşturulan betonarme perdelerle bir havuz içinde hafriyat alınır ve temeli atılarak inşaata başlanır. Yapı denetim firmaları bu önlemleri ilgili müteahhide dolayısıyla şantiye şefine sözlü ve yazılı bildirmelidirler. Eğer tüm uyarılara rağmen güvenlik tedbirlerine uyulmuyorsa yapı denetim firması 3 iş gününde ilgili idareye durumu yazılı bildirmek zorundadırlar. Karşılaşılacak yasal problemler mal sahibini, müteahhidi, şantiye şefini, yapı denetim firmasını ve ilgili idareyi ilgilendirmektedir. Kazı ruhsatı sahibinin, kazı esnasında oluşabilecek zararlar dolayısıyla, telafi edilemez can ve mal kayıplarına, tazminat davalarına maruz kalmaması için tüm güvenlik tedbirlerini almak zorundadırlar. Eğer inşaat sahasında tehlike sezilirse yan yapıların boşaltılmasını sağlamaları gerekir.

insaat1

 Kaynak: adagazetesi.com.tr

 

 

Kategoriler: Güncel, Haber