Türkiye Kuir Olimpiyat Oyunları: Queer Olympix

Türkiye Kuir Olimpiyat Oyunları: Queer Olympix

Türkiye’nin ilk kuir olimpiyatı “Queer Olympix” 25 Ağustos saat 13.00’de Heybeliada’da başlıyor.

25 Ağustos Cuma günü Heybeliada’da bisiklet turu ile başlayacak olan etkinlik 26-27 Ağustos’ta 2 gün boyunca Kalamış’ta devam edecek.

Türkiye ve Avrupa’dan toplam 9 takımın yarışacağı olimpiyatlarda tüm takımlar futbol, voleybol, bayrak yarışı ve uzun atlama olmak üzere dört branşta yarışacak. Atletik Dildoa tarafından düzenlenen etkinliğinin amacı; başka türlü bir dünya hayaliyle ve ayrımcılıktan uzak bir spor dünyasının mümkün olduğunu göstermek.

Ayrıca etkinliği düzenleyen Atletik Dildoa tarafından yapılan açıklamada; “Bir süredir kentin çeşitli yerlerindeki halı sahalarda futbol oynayan kadınlar ve lgbti+ bireyler olarak, özlediğimiz kalabalıkları spor aracılığıyla yaratabilir miyiz, “kamusal alanda varız” cümlesini bir de sporla kurabilir miyiz diye sorduk kendimize ve bu etkinliğin hazırlıklarına koyulduk. Sporun kitleleri birleştirici gücünün yanı sıra bedenimizi özgürleştirmenin yollarından biri olduğuna inanarak bu deneyimin imkânını gelin birlikte ve ilk kez yaratalım diyoruz” sözlerine yer verildi.

Türkiye Kuir Olimpiyat Oyunları: “Queer Olympix” Etkinlik Programı

Müsabakaların yanı sıra sporda cinsiyetçiliğe ve homofobiye/transfobiye karşı çeşitli atölye, forum ve film gösterimleriyle üç gün boyunca sürecek etkinliklere katılım ücretsiz ve herkese açık olacak. 3 gün sürecek olan olimpiyatlar boyunca Kalamış etkinlik alanında çeşitli STK’lar da stantlarıyla yer alacak.

Queer Olympix etkinliği kapsamında gerçekleşecek olan bazı etkinlik ise şunlar: Yoga Atölyesi, Kentte Kadın ve LGBTİ+ Olma Deneyimleri Forumu, Nazi Almanyasında ideal beden ve sağlıklı toplum sunumu: Kalıtımsal Hasta ve Olympia, Cinsiyet Oyunları, Beden Olumlama Atölyesi, Dil Dile Değsin Atölyesi: Küfürsüz Tezahüratlar, Öz Savunma Atölyesi, İşaret Dili Atölyesi, Feminist Fight Club Muay Thai deneyimi üzerine bir öz savunma, şiddet ve beden tartışması atölyesi.

Queer Olympix Etkinlik Takvimi

1.Gün Heybeliada

14:30 – Bisiklet Turu

15:30 – Tanışma Pikniği

18:00 – Yoga Atölyesi – Tanja

20:40 – Şehre Dönüş

2.Gün Kalamış

11:00 – Bayrak Yarışı

12:00 – Forum: Kentte Kadın ve LGBTİ+ Olma Deneyimleri

13:30 – Uzun Atlama

13:30 – Söyleşi: LGBTİ+lar ve ailelerinin perspektifinden LGBTİ+ların sporda maruz kaldıkları ayrımcılıklar – LADEG+ (LGBTIQ+ Aileleri ve Yakınları Destek Grubu)

14:00 – 17:00: Mini Kale İzleyici Turnuvası

14:30 – Panel: Olimpiyatlar ve Bedenler

Oturum: Nazi Almanyasında ideal beden ve sağlıklı toplum sunumu: Kalıtımsal Hasta ve Olympia – Özgür Adadağ

Oturum: Cinsiyet Oyunları – Pınar Öztürk

14:30 – 16:30: Çocuklarla 3 Top Çevirme ve Zumba – Uçurtma Çocuk Dergisi

16:00 – 20:00: Plaj Voleybolu Turnuvası

16:00 – Atölye: Feminist Fight Club Muay Thai deneyimi üzerine bir öz savunma, şiddet ve beden tartışması – BoMoVu (Sosyal Güçlendirme için Spor ve Beden Hareketi Ağı) ve Feminist Fight Club

18:00 – Beden Olumlama Atölyesi – Aybala Arslantürk

21:00 – Açık hava film gösterimi

Kalamış’taki 2 gün boyunca dışarıdan katılımcılara da açık oyunlar devam edecek: plaj voleybolu ve futbol turnuvaları, masa tenisi, yakar top, frizbi, ip atlama, slackline…

3.Gün – Kalamış

10:00 – LGBTİ+’lar Sahada: Deneyimlerimizi Paylaşıyoruz

12:00 – Atölye: Görünmez Bagaj – Jelena Chelebic

12:00 – Frizbi Atölyesi – Ebru

13:00 – İşaret Dili Atölyesi – LADEG+ (LGBTIQ+ Aileleri ve Yakınları Destek Grubu)

14:00 – Küfürsüz tezahürat atölyesi – İrem Kavasoğlu & Gizem Derin (Muamma takımı oyuncuları)

14:00 – 17:00: İzleyici Plaj Voleybolu Turnuvası

15:00 – 20:00: Futbol turnuvası

15:00 – 17:00: Çocuklarla 3 Top Çevirme ve Zumba – Uçurtma Çocuk Dergisi

17:00 – Öz savunma atölyesi – Arzu Şen

Queer Olympix etkinliği için Heybeliada’ya ulaşım saatlerini Adalar Vapur Seferleri yazımızı inceleyerek öğrenebilir ya da KOLAY TARİFE ile hızlıca sorgulayabilirsiniz.

 

 

Kategoriler: Etkinlikler, Haber