Şehir Hatları Vapurları Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Şehir Hatları Vapurları Evcil Hayvan Taşıma Kuralları

Şehir Hatları vapurlarında uygulanan evcil hayvan taşıma kuralları yoğun tepki üzerine değiştirildi.

Geçtiğimiz günlerde vapurlarda, evcil hayvan taşıma kurallarını yayınlayan Şehir Hatları, kafes ve ağızlık zorunluluğu getirmişti. Ancak alınan kararların uygulanmaya başlamasıyla firma, hayvanseverlerin büyük tepkisini çekti.

Büyük köpek sahiplerinin yolculuk için evcil hayvanlarında ağızlık kullanmasına karşın yine de kafes zorunluluğunun olması nedeniyle vapurlara alınmaması ve  yolculuk esnasında bir köpeğin kafes içinde ölü bulunması nedeniyle vatandaşlar şikayette bulundu. Konu ile ilgili imza kampanyası başlatan hayvanseverler büyük bir kamuoyunun oluşmasını sağladı. Sonuç olarak, Şehir Hatları yetkilileri bu konuda duyarsız kalmadı ve taşıma kurallarını yeniden değiştirdi.

Yeni düzenlemeye göre Şehir Hatları vapurları evcil hayvan taşıma kuralları 25 Temmuz 2017 itibariyle şu şekilde belirlendi:

Şehir Hatları vapurları evcil hayvan taşıma kuralları

 

1- Evcil hayvanlar kafeslerinde olmak koşulu ile yolcu salonlarının dışında ve gemi görevlilerinin gösterdiği emniyetli yerlerde taşınabilecektir; gemi tipi ve alanların uygunluğuna göre taşımada sınırlama getirilebilir.

 

2- Kafesi olmayan evcil hayvanlar ağızlık takmak koşulu ile gemilerde yolcu salonlarının dışında ve gemi görevlilerinin gösterdiği emniyetli yerlerde sefere kabul edilecektir.

 

3- Kafeslerinde olmak koşuluyla sadece küçük evcil hayvanlar (kuş, kedi, tavşan, vb.) ile yolcu beraberinde seyahat eden rehber köpekler (tıbbi destek veren/görme ve duyma engelli yolcuya refakat eden/duygusal destek veren rehber köpekler) belirlenen yolcu salonlarının içerisine kabul edilirler.

 

Duygusal destek amacıyla yetiştirilmiş, manevi destek ve psikiyatrik hizmet veren köpeklerin yolcu salonlarının içerisine kabul edilmesi için yolcu adına düzenlenmiş geçerli bir sağlık raporunun (akıl sağlığı uzmanından alınmış) mutlaka yolcu beraberinde bulunması gerekmektedir.

 

Rehber köpekler temiz, özel tasması takılı olarak sahibinin ayaklarının dibinde oturtulmalıdırlar.

 

4- Evcil hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb.) ŞEHİR HATLARI A.Ş.  görevlileri tarafından gemiye kabul edilmeyebilir.

 

5- ŞEHİR HATLARI A.Ş. taşınan hayvanın seyir esnasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesi, ölmesi, kaybolması veya yaralanması halinde hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Bu sebeple ortaya çıkabilecek masraf ve sair zararlardan Şehir Hatları A.Ş. hiçbir şekilde sorumlu değildir. Gerekli önlemlerin alınması evcil hayvan sahibine aittir.

 

6- Şehir Hatları A.Ş’nin sorumluluk sahası olan iskele ve gemilerde evcil hayvanların verebileceği her türlü zarardan (üçüncü kişilere verilecek zaralar da dahil) evcil hayvan sahibi sorumludur.

 

 

Kategoriler: Haber