Yassıada’nın Tarihi Eserlerine Ne Oldu?

Yassıada’nın Tarihi Eserlerine Ne Oldu?

Geçtiğimiz günlerde Yassıada’daki tarihi eserlerin iş makineleri tarafından zarar görmesi halkın tepkisini çekti.

Yassıada ve Sivriada İstanbul V Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 3. Derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmişti. İki adada da yapılacak inşai ve fiziki faaliyetlerin ilgili Müze Müdürlüğü denetiminde olmasına karar verilmişti. Ancak iş makineleri bu karara uygun şekilde çalışmamış görünüyorlar.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Yassıada ve Sivriada’nın yapılaşması için imara açılmaları kararını almıştı. Bunun üzerine Adnan Menderes’in tutuklu olduğu süre içinde kaldığı yapıyı yıkmak üzere iş makineleri Yassıada’ya geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı müze denetiminde bulunmayınca tarihi eserler büyük ölçüde zarar gördü. Uzman Arkeolog, Antropolog, Sanat Tarihçisi, Restoratör, Konservatör, Mimar, Şehir Plancısı, Filolog, Etnolog, Tarihçi, Eski Çağ Tarihçilerinden oluşan bir ekibin Prens Adaları’nda bulunmaması da bunun sebepleri arasındaydı.

Yıkım çalışmalarında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamındaki Kültür ve Tabiat Varlıklarıyla İlgili Yapılacak Yüzey Araştırması, Sondaj ve Kazı Çalışmalarının Yürütülmesi Hakkında Yönerge’ye uyulmadığı için büyük ölçüde tarihi eser tahribatı meydana geldi.

Prens Adaları Halkı Yassıada ve Sivriada’nın imara açılmasını endişe ile takip ediyor.

Kaynak: Ada Gazetesi

Kategoriler: Haber