Heybeliada Deniz Lisesi Yeniden Açılıyor mu?

Heybeliada Deniz Lisesi Yeniden Açılıyor mu?

Hükümet tarafından bugün alınan kararla kapatılan harp okullarının yeniden açılmasının gündeme gelmesi akıllara “ Heybeliada Deniz Lisesi yeniden açılıyor mu ?” sorusunu bıraktı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin çıkardığı KHK ile harp akademileri, askeri liseler ve harp okulları kapatılmıştı. Bu olayların ardından silahlı kuvvetlerinin personel ve subay ihtiyacı için Milli Savunma Üniversitesi kuruldu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan harp okullarının açılması için bugün karar çıktı.    

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin çıkardığı KHK ile harp akademileri, askeri liseler ve harp okulları kapatılmıştı. Kapatmanın ardından silahlı kuvvetlerinin personel ve subay ihtiyacı için Milli Savunma Üniversitesi kuruldu.

Milli Savunma Üniversitesi açılıyor

Hükümet tarafından açılan Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterilecek okullar için ilk öğrenci alımı harp okulları için 2017 Şubat ayında başlayacak. Hava kuvvetlerinin pilot ihtiyacının karşılanması için öncelikle Hava Harp Okulları eğitime başlayacak. Ardından kara ve deniz harp okulları da öğrenci alımına başlayacak. Harp okullarına tüm lise mezunları başvuruda bulunabilecek.

Harp okullarının müfredatı, Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın görüşleri alınarak belirlenecek.

Askeri Liselerin yeniden açılmayacak?

Harp okullarının tekrar açılacağını bildiren hükümet yetkilileri, özellikle askeri liselerin tekrar açılmayacağı vurgusunu yaptı. Darbe girişimi sonrası kapatılan askeri liselerin ileri de Harp okullarına bağlanarak Milli savunma Üniversitesi bünyesinde eğitim ve öğretim yapılabileceği ise henüz netlik kazanmış değil. Bu durumda Heybeliada Deniz Lisesi’inin lise düzeyinde olmasa bile üniversite düzeyinde açılması muhtemel görünüyor.

 

 

 

Kategoriler: Haber, Heybeliada