Adalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adalar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İstanbul Adalar’ını günü birlik ziyaret edecekseniz ya da Sedef Adası, Büyükada, Heybeliada, Burgazada ya da Kınalıada’ya kısa bir tatil gerçekleştirecekseniz sizin için hazırladığımız ‘Adalar hakkında bilmeniz gerekenler’ rehberine göz atın!

İşte Adalar turuna çıkmadan önce Adalar hakkında bilmeniz gerekenler:

1. Adalar İlçesi kaç adadan oluşur?

İstanbul Adalar İlçesi 9 adadan oluşuyor. Ancak sadece Büyükada, Heybeliada, Kınalıada, Burgazada ve Sedef Adası’nda yerleşim bölgeleri bulunuyor.

2. İstanbul Adalar’ına nasıl giderim?

Adalar hakkında bilmeniz gerekenler arasında en önemlisi şüphesiz vapur seferleri. Firmaların İstanbul Adalar’a düzenlediği seferler yaz kış farklılıklar gösteriyor. Adalar’a kış döneminde Kartal, Bostancı, Eminönü, Karaköy, Kadıköy ve Kabataş’tan vapur seferleri düzenleniyor. Yaz döneminde ise Kartal, Bostancı, Eminönü, Karaköy, Kadıköy, Kabataş, Yalova, Avcılar, Bakırköy, Büyükçekmece’den Adalar’a seferler gerçekleştiriliyor. Hatta Pazar günleri Kocaeli Belediyesi tarafından İzmit, Değirmendere, Karamürsel ve Darıca yine hafta sonu Mudanya – Büyükada seferleri yapılıyor.

3. Fayton turu hangi adada yapılır? Hangi adada fayton yok?

Fayton turları Büyük Tur ve Küçük Tur olarak iki tarifede yapılıyor. Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da fayton turu yapılıyor. Ancak Kınalıada ve Sedef Adası’nda fayton bulunmuyor.

4. İstanbul adalarının kumlu plajları nerede?

İstanbul açıklarındaki adaların deniz zemin yapısı çakıl, taş ve kayadan oluşuyor. Adalar’da bulunan tek kumlu plajları Büyükada’da yer alıyor. Büyükada Nakibey Plajı ve kısmen Büyükada’da bulunan Kartal Sosyal Tesisleri’nin işletimde kumlu plaj alanı ve deniz bulunuyor.

5. Adalar’da havuzlu beach club ya da plaj işletmesi var mı?

Adalar’da havuzlu beach ya da plaj yok denecek kadar az. Havuzlu beachler arasında Kınalıada’da Sunset Beach Club ve Kamos Beach Club saymak mümkün. Ancak, otellerde ve senelik üyelikle çalışan spor kulüplerinde havuz var. Bunlar arasında, Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada Su Sporu Kulüpleri, bazı oteller, Kartal Belediyesi’nin Büyükada Sosyal Tesisleri bulunuyor.

6. Adalar’a en hızlı nasıl giderim?

Adalar’a en hızlı ulaşım gerçekleştiren firma İDO, ancak sadece yaz aylarında Adalar’a sefer düzenliyor. Ayrıca İstanbul’dan kalkış iskelelerine ve gideceğiniz adaya göre ulaşım saatleri farklılık gösteriyor. Bu nedenle Adalar’a en hızlı nasıl giderim? Sorunuza en iyi cevabı Kolay Tarife’mizi kullanarak yanıt almanız ve tahmini varış sürenizi buradan görmeniz mümkün.

7. Adalar’a en ucuz ulaşım aracı nedir? Akbil geçerli olan firmalar hangileri?

Her firma Adalar’a ulaşım için farklı ücret tarifesi uyguluyor. Ayrıca Şehir Hatları, Mavi Marmara ve İDO’da jeton ve akbil uygulaması bulunuyor. Bilet fiyatları için Adalar Ücret tarifesi 2016 yazımızı inceleyebilirsiniz.

8. Adalar’da BİM, ŞOK, A101 gibi ucuz marketler bulunuyor mu?

Büyükada başta olmak üzere Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada da ucuz marketlerin şubeleri bulunuyor. Ancak Sedef Adası’nda alışveriş yapabileceğiniz sadece küçük bir bakkal dükkanı var.

9. İstanbul Adalar’da nasıl konaklarım?

Adalar’da çok büyük oteller bulunmuyor. Daha çok butik oteller ve pansiyonlar var. Ayrıca günlük ya da haftalık ev kiralamakta mümkün. Otellerde konaklama genelde oda fiyatı üzerinden değerlendiriliyor. İki kişi konaklama minimum 150 TL’den başlıyor. Konaklama fiyatları hafta içi, hafta sonu ve resmi tatillerde farklılıklar gösteriyor. Özellikle tatil zamanlarında önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

10. Adalar’a giderken kendi bisikletimi yanımda götürebilir miyim?

Adalar’a sefer gerçekleştiren özellikle İstanbul firmaları vapurlarda bisiklet ücreti almıyor. Ancak yine de önceden firmayla iletişime geçmenizde fayda var.

11. Hangi ada daha güzel? Hangi adaya gitmeli?

Bunun cevabını ‘adalardan hangisine gitmeli?‘ yazımızda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

12. Sedef Adası’nda bisiklet kiralamak mümkün mü?

Sedef Adası’nda maalesef bisiklet kiralamak mümkün değil, ancak kendi bisikletinizi vapurla taşıyabiliyorsunuz. Adanın birçok alanı özel mülkiyet olduğu için ada turunu yürüyüşle yapmanız da mümkün.

13. Sedef Adası’nda plaj bulunuyor mu?

Evet Sedef Adası’da 1 tane ücretli halk plajı, 2 tanede özel işletmelerin plajları bulunuyor.

14. Adalar’ın denizi nasıl?

Adalar’ın deniz zemin yapısının büyük bir kısmını çakıl, taş, kaya ve yosunlar oluşturuyor. Ancak bazı özel işletmelerin kumlu ve temiz alanları da mevcut. Özellikle Adalar’ın meydana yakın yerlerinde deniz derin, bu nedenle denizin dalgalı olduğu zamanlarda tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

15. Sedef Adası’nda konaklama için otel bulunuyor mu?

Sedef Adası’nda konaklama imkanı maalesef bulunmuyor. En yakın konaklama imkanları Büyükada’da mevcut.

16. Adalar arası ulaşım var mı? Adalar arası ulaşım kaç dakika?

Adalar arası sabah erken saatlerden gece yarısına kadar vapurlarla ulaşım mümkün. Adalar arası ulaşım ise yaklaşık 15 dakika.

17. Adalar’da gece eğlenceleri için canlı müzik, bar mekanları bulunuyor mu?

Evet her ada da hemen hemen gece eğlenebileceğiniz, canlı müzik dinleyebileceğiniz, dans edebileceğiniz alternatif mekanlar bulunuyor.

18. Adalar’a gidiş ve dönüş için en iyi zaman hangi saatler?

Adalar’a İstanbul çevresinden ulaşım gerçekleştirecekseniz fazla saat alternatifiniz yok. Ancak İstanbul’dan ulaşım gerçekleştirecekseniz gidiş için sabah erken saatleri tercih etmenizde fayda var. Adalar’dan dönüş için yoğun saatler 16.00 – 19.30 arası.

19. Sedef Adası’na nasıl gidilir?

Sedef Adası’na yazın Şehir Hatları firmasıyla Bostancı’dan ve Büyükada’dan ulaşmak mümkün. Ayrıca yaz kış Kartal ve Büyükada’da küçük tekne ve motorlar ulaşım gerçekleştiriyor.

20. Adalar’da ücretsiz denize girilebilecek alanlar mevcut mu?

Adalar’ın birçok plajları özel firmalar tarafından işletilmekte, ancak ücretsiz denize girelebileceğiniz alanlar da bulunuyor. Ayrıca bu alanlarda şezlong ve şemsiyede kiralayabiliyorsunuz.

21. Adalar’da kamp alanları bulunuyor mu?

Adalar’da kamp alanı bulunuyor. Özellikle 2013 Burgazada’da çıkan orman yangınından sonra Adalar’da çadır kurmak yasaklanmış.

22. İstanbul Adalar'a ilk ve son vapur saatleri ne zaman?

Adalar’a sefer yapan firmaların saatleri de kalkış iskelelerine göre farklılık gösteriyor. En sık kullanılan iskelelerin başında Bostancı, Kabataş, Kartal, Kadıköy ve Büyükada İskelesi geliyor. Bu nedenle buralardan sabah saat 06.00’dan gece saat 24.00’e kadar vapur bulmak mümkün oluyor. Ancak firmaların kış ve yaz tarifelerinin farklılık gösterdiklerini unutmamanızda yarar var.

23. Adalar'da romantik otel var mı?

Adalar’da birçok romantik zaman geçirebileceğiniz butik oteller mevcut. Ayrıca özel gün ve kutlamalarınız için oda servisleri ve süslemeleri de bulunuyor. Hatta bungalow tarzı evlerden tutun da suit odalı oteller bile bu konularda oldukça başarılı sayılıyor.

24. Adalar'da hastane var mı?

Adalar’da hastane var. Büyükada’da Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Hizmet Binası’nda acil servis, poliklinikler, kara ve deniz ambulansları hizmet veriyor. Ayrıca Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da sağlık ocakları bulunuyor.

Adalar hakkında bilmeniz gerekenler için soru cevap şeklinde liste oluşturduk. Sizlerde İstanbul Adalar’ı hakkında merak ettiğiniz soruları bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Kategoriler: Güncel, Röportajlar

Yorumlar

Yorum Yap